4. Bölge Temsilciler Toplantısı

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Yılın son Bölge Temsilciler Toplantısı icra edildi

 

Hasene Derneği 4. Bölge Temsilciler Toplantısı’nı Köln’de düzenledi.

 

Hasene Derneği 4. Bölge Temsilciler Toplantısı 8 ülkeden katılan temsilcilerin iştiraki ile Köln’de gerçekleştirildi. Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsveç, İngiltere ve Türkiye’den onlarca temsilci 2017 yılının son temsilciler toplantısında hazır bulundu. Bütün bir senenin değerlendirildiği toplantı iki gün sürdü.

 

Sosyal sorumluluk projelerinde görev almalıyız

Bölge temsilcilerine Kurban Kampanyası’ndaki katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür eden Hasene Derneği Genel Müdürü Gülbahar, “Kurban gibi büyük bir çalışmayı geride bıraktık, güzel bir başarı elde ettik. Her birinizden Allah razı olsun. Araya yaz tatili girmiş olmasına rağmen geçtiğimiz sene topladığımız kurban hisse sayısını geçtik ve güzel bir başarı elde ettik.” dedi.

 

Avrupa ülkelerinde birlikte ve uyum içerisinde bir yaşamı sağlamanın önemine değinen Gülbahar, Avrupa’ya yönelen mülteci akını ile birlikte aşırı sağ söylem ve politikaların arttığını ifade etti. Avrupa’da yaşayan Müslümanların yaşadıkları ülkelerde sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarının bulundukları ülkelerdeki uyum ve birlikteliğe katkı sağlayacağının altını çizen Gülbahar, “Yaşadığımız ülke ve bölgelerde birlikte yaşamı güçlendirici, toplumsal huzuru sağlama hususunda nasıl bir katkı sağlayabiliriz sorusu üzerine kafa yormalıyız. Avrupa’ya gelen mültecilere yönelik farklı çalışmalarımız oldu ve olmaya devam edecek. Geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de sıcak çorba dağıtan arabalarımızla, Avrupa’da belirlediğimiz noktalarda, sokak sokak, dışarıda yaşayanlara, evsizlere çorba dağıtmayı planlıyoruz. İçerisinde yaşadığımız ülkelerde sosyal sorumluluk almamız gerektiğini göz ardı edemeyiz.” diye konuştu.

 

Alırken anlatmaya ve aydınlatmaya; verirken incitmemeye çalışıyoruz

 

Gülbahar yardım toplarken ve yardımları ulaştırırken prensip edindikleri kaidenin altını çizdi ve şunları paylaştı: “Alırken anlatmaya ve aydınlatmaya, verirken incitmemeye, itelememeye ve ötelememeye gayret ediyoruz. Bizim görevimiz sadece almak ve toplamak değil, aynı zamanda anlatmak ve aydınlatmaya çalışmaktır. Verirken de en güzel şekilde vermek gibi bir sorumluluğumuz var.”

 

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Başkanı Kemal Ergün toplantıda yaptığı konuşmada temsilcilere, iyilik, güzellik ve hayrın çoğalmasına, yardımlaşma ve dayanışmanın artmasına yönelik yaptığı katkılardan dolayı teşekkür etti. Toplantıda Kurban Kampanyası’nın değerlendirilmesi, su kuyusu ve yetim projelerindeki son durum, manevi danışmanlık ve Dünya Engelliler Günü etkinlikleri, acil yardım çalışması, adak-akika-şükür kurbanı çalışmaları gibi konularda sunumlar gerçekleştirildi. Toplantı bölge temsilcilerinin dilek ve temennileriyle son buldu.

 

Hasene’nin çalışmalarını severek yaptım

 

2010 yılından bu yana Hasene Freiburg Bölge Temsilcisi olarak görev yapan Ali Atik görevi devretti. 1988-92 yılları arasında Villingen Şube Gençlik Başkanlığı, 1993-2003 yıllarında Freiburg Bölge Gençlik Başkanlığı, Bölge Teşkilatlanma ve Basın Yayın Başkanlığı gibi görevlerde bulunan Atik, 2010 senesinden bu yana Hasene Temsilcisi olarak görev yapmıştı.

 

Hasene çalışmaları içerisinde olmayı bir nimet olarak değerlendiren Atik, şöyle konuştu: “En güzel çalışma yardım çalışmaları içerisinde yer almaktır. Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasına aracılık etmek, muhtaçlara yardım etmek ve insanların yardım yapmasına vesile olmak kadar güzel bir duygu yok. Hasene Freiburg temsilcilik görevini bırakırken, geriye dönüp baktığımda, bu alanda yaptığım tüm çalışmaları severek yaptığımı fark ettim. Hasene’deki çalışmalar beni her daim motive etti; bana haz ve mutluluk verdi.”

 

Yoğunluğu sebebiyle görevi bıraktığını ifade eden Ali Atik, samimiyetle, severek ve bilerek yapılan işin sonucunun da farklı olduğunu, Hasene çalışmalarını bu şekilde takip ettiğini söyledi. 4. Bölge Temsilciler Toplantısı’na katılan Atik, Hasene çalışanları ve diğer bölge temsilcilerinden helallik istedi ve vedalaştı. Hasene Derneği Genel Müdürü Mesud Gülbahar, Ali Atik’e yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.