ENGELLİLERE YARDIM SOMALİ

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

ENGELİLERE YARDIM

Somalili engellilere 100 tekerlekli sandalye yardımı

Hasene Derneği Somali’nin başkenti Mogadişu’da 100 Somalili engelliye tekerlekli sandalye dağıttı.

Somali, iç savaşın ve kuraklığın kıskacında bir ülke. Ülkede yaşanan sıkıntılar yaşamı daha da  zorlaştırıyor. Engelliler için ise durum çok daha zor. Onlara hayatı kolaylaştırmak adına Hasene Derneği 100 Somalili engelliye tekerlekli sandalye dağıttı. Dağıtımlar başkent Mogadişu’da, Hasene Denizcilik ve Balıkçılık Enstitüsü önünde yapıldı.

 

“Allah sizleri korusun.”

Tekerlekli sandalya dağıtımına katılan Hasene Derneği Genel Müdürü Mesud Gülbahar yardım yaptıkları kişilerden çok dua aldıklarını söyledi ve çalışma ile ilgili şunları paylaştı: “100 adet tekerlekli sandalyeyi Somali’de engellilere dağıttık. Somali fakir bir ülke. Kimsesizler, yetimler, dul kadınlar, engelliler bu ülkede çok daha fazla ve yaşadıkları mağduriyet, ülkenin fakir olması sebebiyle daha da büyüyor. Tekerlekli sandalye almaya gelenlerin durumunu izah etmesi açısından şunu söyleyebilirim; insanlar ellerine terlik takıp, elleri yardımı ile yürüyorlardı. Yaptığımız yardımlardan dolayı insanlar ellerimizi sıkıp, teşekkür etti. Gözlerimizin içerisinde bakarak kendi dillerinde dua ettiler. ‘Allah sizleri korusun.’ diye dualar aldık. Hayatlarında birazcık da olsa kolaylık sağlamış olduk. Her birimiz bunları görüp, kendi hayatlarımıza dair ibretler almalıyız. Her şeyden önce hâlimize şükretmeliyiz. Mağdur insanlar bu tür ülkelerde daha da mağdur. Tekerlekli sandalye ile dışarıya çıkıp, bir otobüse binmek, bir alışverişe gitmek imkânsız bu tür ülkelerde. Yollar bozuk, kaldırımlar yok, bir yere girmek isteseler merdiven basamakları engel teşkil ediyor. Engellilere yönelik özel bir düzenleme yok. Ama günlük hayatlarında evlerinden çıkıp mahallelerinde dolaşabilmeleri için ihtiyaçlarını görecektir bu tekerlekli sandalyeler.”

 

Yetimler teşekkürlerini Fâtiha okuyarak gösterdi

Somali’de yetimlere dönük çalışma da yaptıklarını ifade eden Gülbahar şunları aktardı: “Mogadişu yetimhanesinde 100 çocuğa tişört, pantolon ve ayakkabı dağıtımı yaptık. Yetimhanedeki idareciler yardımlardan dolayı teşekkür ve dua ettiler. Yetimler sevinçlerini ve teşekkürlerini okudukları Fâtihalar ile gösterdiler. Bizim için Talealbedru ilahisini okudular. Bir yetim yanıma geldi ve bana ‘Müslüman mısınız?’ diye sordu. Belli ki çocuklar kendileri dışında, bilhassa beyaz tenli kişilerin Müslüman olmadıklarını düşünüyorlar. Yetimleri sevindirmek insana ayrı bir mutluluk ve huzur veriyor.”

 

Tekerlekli sandalye yardım fikri nasıl ortaya çıktı?

Tekerlekli sandalye yardımı fikrinin nasıl ortaya çıktğını IGMG Belçika Bölgesi Charlerei Şube Başkanı Ammar Harmanşa şöyle anlattı: “2016 yılında Sudan’a Kurban Kampanyası görevlisi olarak gitmiştim. Oradaki engellilere dağıtmak için yanımızda tekerlekli sandalye de götürmüştük. Görevimizi tamamladıktan sonra, yapılan tekerlekli sandalye yardımının fotoğraflarını tanıdıklara gönderdim. Bu yaptığımız çalışma Charleroi Montignies Kadınlar Teşkilatının (KT) ders grubunda etki yapmış olacak ki, bize bir teklifle döndüler. Bu çalışmayı ancak Hasene yapabilir diye düşünmüşler ve bize tekerlekli sandalye bağışı yapabileceklerini ifade ettiler. Kendi girişimleri ile 100 kadar tekerlekli sandalye alınabilecek yardımda bulundular. Biz de bu yardımları Hasene’ye ilettik, böyle güzel bir çalışmaya aracılık ettik.”

ONLINE BAĞIŞ…