HASENE 7 YILDA 3500 SU KUYUSU AÇTI

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

IMG_7134

Hiç kuşkusuz su, insan hayatının devamı için vazgeçilmez en doğal yaşam kaynağıdır. Geçmişte büyük göçlere sebep olan kuraklık ve kıtlık insanları suya ulaşabilecekleri yerlere doğru sevketmiştir. Su yaşam içerisinde tarımdan enerjiye birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Dünya yüzeyinin % 70’i sularla kaplı olmasına rağmen bu suyun ancak % 1’i içilebiliyor. Bugün temiz suya ulaşmada, bilhassa Afrika ülkelerinde, büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bilhassa fakir ülkelerde görülen hastalıkların % 80’i kirli suya bağlı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

ONLINE BAĞIŞ İÇİN TIKLAYIN

Hasene Derneği 2010 yılının Ekim ayında kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana farklı alanlarda yardım faaliyeti yürütüyor. Bu alanlardan bir tanesi de su kuyusu projesi. Afrika Kıtası’nda yer alan ülkelerde açılan su kuyularının her biri yüzlerce insana hayat oluyor. İnsanî yardım çalışmalarını yedi yıldır sürdüren Hasene bugüne kadar 14 ülkede 3500 su kuyusu açtı.

Bugüne kadar su kuyusu açılan ülkeler: Kamerun, Çad, Nijer, Burkina Faso, Malavi, Benin, Somali, Moritanya, Gambiya, Etiyopya, Gana, Liberya, Togo

1.4 milyar insan temiz suya ulaşamıyor

SU KUYUSU RESİM GALERİSİ

2013 yıl sonu itibari ile yayımlanan raporlardaki bilimsel araştırmalar kuraklığa ve küresel ısınmaya yol açan etkenin insanın kendisinin neden olduğunu ortaya koymaktadır. Sanayileşme ve enerji tüketiminin neticesinde ortaya çıkan karbondioksit ve diğer sera gazları küresel ısınma ve iklim değişikliğine sebep olmaktadır. Küresel ısınma ve kuraklık, yer altı su kaynaklarının azalmasına sebep olduğu gibi tarım ve enerji üretiminde de sıkıntılar doğurmaktadır. Yapılan tespitlere göre 20. yy’da dünya nüfusu bir önceki yüzyıla oranla dört kat artmışken, temiz su kaynaklarının dokuz kat azaldığı ifade ediliyor.

Yapılan araştırmalara göre küresel ısınmanın sebep olduğu kuraklığın yaşamı tehdit etmeye devam ettiği, önlem alınmaz ise korkunç sonuçların olacağı söyleniyor. Kaynakların sınırlılığı su kullanımındaki tasarrufu da gündeme getirmektedir. Su kullanımında bir bilinç oluşturulması zaruridir. Dünyadaki dengelerin daha da hassaslaştığı, lokal değişimlerin küresel etkilerini çok daha hızlı gördüğümüz günümüzde en temel yaşamsal kaynağımız olan suyu daha tasarruflu kullanmak zorundayız.

Birleşmiş Milletler (BM)’nin verilerine göre dünya nüfusunun 1,4 milyarı temiz içme suyundan mahrum. 470 milyon kişi su kıtlığı çeken bölgelerde yaşamını sürdürüyor. Bu sayının 2025 yılında 6 kat artmasının beklendiği de paylaşılan bilgiler arasında. Açıklamalara göre her yıl 250 milyon insan sudan kaynaklanan salgın hastalıklara yakalanırken, yaklaşık 10 milyon kişi ise bu hastalıklardan dolayı hayatını kaybetmektedir.

Su hayattır, hayat kurtarır…

Su bizler için bir adımlık mesafe uzaklıkta. Susuzluğumuzu giderebilmek için çok büyük zahmetler harcamıyoruz. Yaşadığımız çağda, suya ulaşabilmek için ellerinde büyük bidonlarla, kilometrelerce yol kat etmek zorunda kalan kimselerin olduğunu biliyor muydunuz? Afrika Kıtası’nda bilhassa kadınlar ve çocuklar günde ortalama 6 km yol katederek evine su taşımaktadır. Onca zahmete, mesafe ve yorgunluğa rağmen elde edilen sadece ama sadece çokda temiz olmayan, hastalıklara davetiye çıkaran, riskli bir su. İmkanları bu! Ne yapılabilir ki başka?

Afrika’nın birçok ülkesinde yaşanan kuraklık su sıkıntısını da beraberinde getirmektedir. İnsanlar yağmur sezonunda yağan yağmurların oluşturduğu göletlerden, çamurlu sulardan su ihtiyaçlarını gidermektedir. Açılan su kuyuları ile, yaşam kaynağımız olan suya ulaşmak için büyük çabalar harcayan, kirli suya mahkukm olan, mağdur ve mazlum coğrafya insanları temiz suya ulaşıyor.

Su kuyusu projesi ‘Su hayattır, hayat kurtarır’ sloganı ile yürütülüyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarından olan su böylece farklı coğrafyalarda hayat oluyor, hayat kurtarıyor.

Su kuyusunun ismini bağışçılarımız belirliyor

Su kuyusu açtırmak için 500 € ve üzerinde yardımda bulunmuş hayırsever kuyuya isim verme hakkına sahip olabiliyor. Su kuyusu bittiğinde üzerinde bağışçının belirlediği ismin yer aldığı tabela kuyunun yanıbaşına monte ediliyor. Kuyunun fotoğrafı ve tüm bilgiler rapor halinde, 3 ile 6 ay süre zarfında hayırseverin adresine postalanıyor. Şayet hayırsever kendi açtırmış olduğu su kuyusunu ziyaret etmeyi arzularsa, yolculuk ve konaklama masraflarını kendi karşılamak şartı ile su kuyusu açılan ülkeye gönderilebiliyor.

ONLINE BAĞIŞ İÇİN TIKLAYIN

Su kuyusu raporunda hangi bilgiler yer alıyor?

Raporda su kuyusunun hangi ülke, hangi şehir ve hangi köyde açıldığı; o köyde bulunan muhtar ya da imamın ismi ve iletişim bilgisi, su kuyusunun başkente olan uzaklığı, su kuyusundan faydalanan kişi sayısı gibi bilgilerin yanı sıra  kuyunun derinliği gibi teknik bilgiler de bağışçıya rapor halinde ulaştırılıyor.

Ayrıca farklı kampanya ve projeler bağlamında su kuyusu açılan ülkere giden gözlemciler açılan su kuyularını yerinde denetliyor, eksiklikleri tespit edip raporluyor. Sonraki aşamda eksikliklerin tamamlanması için partner kurumlara gerekli talimatlar veriliyor.

Su kuyusundan hayvanlar ve bitkiler de istifade edebiliyor

Su kuyularından çıkan temiz sudan istifade eden sadece insanlar değil. Su kuyuları, akan suyun zayi olmaması ve diğer canlıların da bundan istifade etmesi amacıyla yalaklı bir şekilde yapılıyor.Yalaklarda biriken sudan başta hayvanlar istifade ediyor. Bazı yerleşim yerlerinde açılan su kuyularının yanı başına ekilen sebzeler ve dikilen ağaçlar da akan sudan nasibini alıyor.

 

Su kuyu fiyatları ülkeden ülkeye değişiyor

Açılan su kuyularının derinlikleri ve buna bağlı olarak maliyetleri ülkelere göre değişiklik arzediyor. Genelde kuyu derinlikleri 30 ila 90 metre arasında değişmekte. Kuyuların açılacağı yerler uzmanlar tarafından tespit ediliyor. Su kuyusu açılan bölgelerde gelişmiş araçlar olmadığı için kuyular insan gücüyle kazılarak açılmaya çalışıyor. Bu da suya ulaşma noktasında çalışmaların zahmetle gerçekleştiğini gösteriyor. Suyun hijyenik olması, kirlenmemesi için kuyuların üstü betonla kapatılmakta ve üzerine el pompası konmaktadır. Bir su kuyusunun açılması bölgeden bölgeye değişmekle birlikte iklim şartlarına da bağlı olarak 6 aydan 9 aya kadar sürmektedir. Yağmur sezonunda çalışmalar aksayabilmekte ve süreci uzatabilmektedir.

 

Su kuyusu açılan ülkeler ve aktuel fiyatları:

Su kuyusu fiyatlarını aktüel olarak aşağıdaki linkden görebilirsiniz

SU KUYUSU FİYAT LİSTESİ

IMG_8084

22 Mart Dünya Su Günü

7 milyar insanın yaşadığı dünyada kullanılabilir su kaynaklarının kirlenmesi ve azalması insanlığın önünde ciddi bir sorun olarak duruyor. Su kullanımında bir bilinç oluşturmak gayesiyle, BM (Birleşmiş Mİlletler) Genel Kurulu’nda 1993 yılından alınan bir kararla 22 Mart tarihi her yıl “Dünya Su Günü” olarak kutlanıyor. Bu gün her yıl farklı konu ve etkinliklerle gündemde tutulmaya çalışılıyor. Önceki yıllarda “Su ve Enerji”, “Su Dayanışması”, “Su ve Gıda Güvenliği”, “Su ve Kentleşme”, “Su Kalitesi” gibi konular gündeme getirildi ve su kullanımında bilinç oluşturulmaya çalışıldı.

IMG_8259

 

Şimdi bağışta bulunun…