Hasene Avustralya

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Avustralya

Hasene Avustralya’dan Evsizler İçin Mobil Mutfak

Hasene Avustralya mobil mutfak uygulamasını hayata geçirdi. Uygulamanın tanıtımı için tertip edilen programda Hasene Genel Müdürü Mesud Gülbahar hazır bulundu. Çalışma  ile evsizlere sıcak yemek dağıtılması planlanıyor. Hasene Avustralya, mobil mutfak uygulaması ile Melbourne başta olmak üzere, Sydney, Wallngong, Dandanong, Brunswick ve Adaladie şehirlerindeki ihtiyaç sahiplerine ulaşacak.

Tanıtım programında konuşan Mesud Gülbahar şunları söyledi: “Mobil Mutfak’ta çorba ve yemek yapılıp ikram edilecek. Bize gelemeyenlere bu araç vasıtası ile ulaşmaya çalışacağız. Bu araç Avustralya Bölge Merkezi’nde faaliyetlere başlayacak. İlk olarak Melbourne şehrinde aktif hizmet yürütecek; buradan Sydney, Wallngong, Dandanong, Brunswick ve Adaladie gibi şehirlerde ve farklı şubelerde dönem dönem hizmetlerini sürdürecek. Mobil Mutfak ihtiyaç sahiplerine, evsizlere, terk edilmişlere hizmet edecek. Onların gönlünü almaya, topluma olan küskünlüklerini gidermeye, bir nebze de olsa azaltmaya dönük anlamlı bir hizmeti yürütecek. Toplumun unutulan kesimleri ile anlamlı bir bağ kurulacak. Aynı toplumlarda yaşıyoruz; birlikte yaşıyoruz, onları görmezden gelemeyiz. Hasene Mobil Mutfak okullar ve cami önlerinde de hizmetlerini sürdürecek.”

Gülbahar, Hasene Mobil Mutfağın yapacağı hizmetin önemini şu cümlelerle dile getirdi: “Bu çalışma; Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ düsturunu çağımıza taşımak açısından önem arz ediyor. Buradan hareketle, bize büyük bir öğüt ve hatırlatma var. Yakınımızda olanları düşünmek zorundayız. Onların hâliyle hemhâl olmamız lazım. Hızlı akan hayat bizlere en yakınımızdakileri dahi unutturabiliyor. Komşulardan bihaber olmaya sebep oluyor. Bu tür çalışmalarla toplumsal iletişimi daha da güçlendirmiş, toplumun yardıma ihtiyacı olan kesimlerini hatırlamış olacağız. Bu çalışma bize ayrıca; yaşadığımız ülke ve bölgelerde, Müslümanlar olarak anlamlı bir görevimiz daha olduğunu hatırlatıyor ki, o da etrafımızdaki insanların neye inandığına, hangi dili konuştuğuna vs. bakmaksızın, ihtiyaç sahibi ise onlara yardım etme ve hizmette bulunma görevidir. Yaşadığımız toplumlarda yük alan, bir eksiği gideren konumunda olmamız, o topluma katkı sağlamamız sorumluluk alanlarımız arasındadır.”

 

Mazlum ve mağdurlara hizmet etmek bizi mutlu ediyor

Hasene Avustralya temsilcisi Hamit Soylu da faaliyete geçecek Hasene Mobil Mutfak ile ilgili şunları söyledi: “Avustralya’da son gelen mültecilerle birlikte binlerce mülteci yaşıyor. Maalesef Avustralya sokaklarında yaşayan yüzlerce insan var ve her şeye ihtiyaçları var bu insanların. Hasene Mobil Mutfak ile bu insanlara ulaşmayı planlıyoruz. Araçta verilecek hizmetlerimiz sıcak çorba ile birlikte, birtakım gıda ürünlerinin dağıtımı şeklinde olacak. Mobil mutfak ilk etapta 15 günde bir faaliyette olacak. İleriki dönemlerde imkânlarımız artarsa haftada bir kullanmayı planlıyoruz. Mobil mutfak evsizlere ve acil ihtiyaç duyan kesimlere hizmet verecek. Doğal afet, yangın gibi durumlarda ihtiyaç oluşabiliyor. Bu gibi durumlarda da aracımız hizmet edecek. Mazlumlara ve mağdurlara hizmet etmek bizi mutlu ediyor.”