Hasene Bölge İnsani Yardım Çalışmaları Başkanları Toplantısı Norveç’te Yapıldı

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Hasene Derneği’nin her üç ayda bir yaptığı İnsani Yardım Çalışmaları Başkanları Toplantısı’nın 2018 yılı son toplantısı Norveç’in Stavanger şehrinde yapıldı. Toplantıya Avrupa’nın farklı ülke ve bölgelerinin yanı sıra Türkiye’den de temsilciler katıldı.            Toplantı İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Sosyal Hizmetler Başkanlığı ile birlikte icra edildi. Toplantıda selamlama konuşması yapan ev sahibi IGMG Norveç Bölge Başkanı Mehmet Akdeniz, “Toplantının bölgemizde yapılmasından dolayı memnuniyetimi dile getirmeliyim. Hasene Derneği çok güzel hizmetlere imza atıyor. Sizler mazlum ve mağdurların sesi oluyorsunuz. Dünyanın bir ucundan başka bir ucuna yardımların ulaştırılması için gayret ediyorsunuz. Allah işlerinizi kolayşaltırsın.” diye konuştu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hasene Derneği Genel Müdürü Mesud Gülbahar şunları söyledi:

Toplantımızı yaptığımız bir kuzey ülkesi Norveç’ten, güneyde İtalya’ya, batıda Amerika, Kanada, Avustralya dahil, Almanya, Fransa,Türkiye, Belçika, Hollanda, İsveç, İsviçre, İngiltere, Balkanlar, Danimarka’da temsil ediliyor, yardımseverlerin yardımlarını alarak dünyanın 100’den fazla ülke ve bölgesindeki muhtaçlara ulaştırıyoruz. Aldığımız yardımları emanet titizliği içerisinde yerlerine ulaştırıyoruz. Yardımları topladığımız Avrupa ülkelerinde oluşan insani yardım konusundaki mevcut ihtiyaçlara da cevap vermeye çalışıyoruz.

Hasene Derneği olarak yaptığımız gıda yardımı, acil yardım, kurban yardımları gibi çalışmalardan öte eğitim çalışmalarını daha da önemsiyoruz. Somali’deki Denizcilik ve Balıkçılık okulumuz 50 öğrencisini mezun verdi. 50 Somalili genç aldıkları eğitim ile, daha ileri seviyede eğitimlerini sürdürebilecek, ülkelerinin kalkınmasına katkıda bulunabilecek. Somali’deki okulumuz ülke insanları için ticari noktalarda açılım sağlayacak anlamlı bir çalışma olarak eğitim faaliyetlerini sürdürüyor. Pakistan’da  ilk ve ortaokul s      eviyesinde eğitim veren okulumuzda eğitim öğretim çalışmaları devam ediyor. Burkina Faso’da, başkente 160-170 km uzaklıkta bir okulumuz var. Nijer’deki okulumuzun inşaatı devam ediyor. IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatı’nın girişimiyle başlatılan “Eğitime araç ol” kampanyası da eğitim noktasında anlamlı bir destek sunuyor.”

Toplantıda yaptığı konuşmada niceliğe değil, niteliğe önem verilmesinin altını çizen IGMG Sosyal Hizmetler Başkanı Mustafa Uyanık şunları söyledi: “Allah katında değerimizi ne ile meşgul olduğumuza bakarak anlayabiliriz. Bilinçli bir yönetici, bağışçı, idareci nasıl olunur sorusuna kafa yormamız gerekiyor. Herşeyden önce bir aidiyetimizin olması gerekir. Aidiyeti olanın kimliği olur. Aidiyetin 4 ayağı vardır. Bunlar; duygu, dahil olma, içinde bulunma ve sahiplenmedir.” Toplantıda İnfak Kampanyası’nı anlatan Uyanık, kampanyanın aralık ayının 1’inde başlayıp, ocak ayı sonuna kadar süreceğini söyledi. IGMG Sosyal Hizmetler Başkanı Uyanık, İnfak Kampanyası ile bölge sathında projelerin destekleneceğini söyledi.

Toplantıda ayrıca birim proje ve kampanya sorumlularının sunumları gerçekleşti. Toplantı temsilcilerin dilek ve temennisi ile nihayete erdi.