Hasene’den Dünya Gıda Günü aksiyonu

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

AKSİYON

Hasene Derneği Dünya Gıda Günü’nde toplumsal bir duyarlılık oluşturmak ve dünyada açlıkla karşı karşıya gelen milyonlarca insanın olduğuna dikkat çekmek için bir aksiyon gerçekleştirdi.

Hasene Derneği 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebetiyle dünyadaki açlığa karşı toplumsal bir duyarlılık oluşturmak, refah içerisinde yaşayan insanlara, dünyada açlıkla karşı karşıya olan milyonlarca insanın olduğunu hatırlatmak maksadıyla bir günlük aksiyon yaptı.

Hasene Derneği’nin 16 Ekim Dünya Gıda Günü münasebeti ile başlattığı aksiyona Almanya, Avusturya, Fransa ve Türkiye’den restoran, fırın, market ve büfe gibi 22 iş yeri katıldı. İş yeri sahipleri çalıştıkları yerin camlarına Hasene 16 Ekim Dünya Gıda Günü afişlerini astı ve gün boyunca belli sayıda mamulünü ücretsiz olarak ikram etti. Böylece 16 Ekim Dünya Gıda Günü’ne ve dünyada açlık içerisine olan ihtiyaç sahiplerine dikkat çekildi.

 

815 Milyon İnsan Açlıkla Karşı Karşıya

Alman Açlıkla Mücadele Örgütü (WHH) ve Uluslararası Gıda Araştırma Enstitüsü (IFPRI) tarafından açıklanan rapora göre açlıkla karşı karşıya olan insan sayısı 2016 yılında bir önceki seneye oranla 38 milyon artarak 815 milyona ulaştı. Açlık en fazla çocukları etkiliyor. Güney Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti başta olmak üzere; Nijerya, Çad, Zambiya, Haiti, Madagaskar, Yemen ve Sierra Leone açlığın en fazla yaşandığı ülkeler arasında yer alıyor.

 

Biz yiyebiliyoruz ama yiyemeyenler var

Dünyanın farklı ülke ve bölgelerindeki ihtiyaç sahipleri için gıda yardımlarında bulunduklarını söyleyen Hasene Derneği Genel Müdürü Mesud Gülbahar 16 Ekim Dünya Gıda Günü ile ilgili şunları söyledi: “Dünya Gıda Günü her sene hatırlanan, çeşitli faaliyetlerin olduğu bir gün. Dünyadaki açlığı senede sadece bir gün hatırlamak, ilgi uyandırmak yeterli değil ama buna rağmen olumlu bir çalışma olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Hasene’nin kuruluş amacı, mazlum ve mağdurlara yardımcı olmak, ihtiyaçlarını gidermek. Hâlihazırda en büyük kampanyalarımızdan kurban ve kumanya çalışmalarıyla dünyanın 100’den fazla ülkesindeki milyonlarca ihtiyaç sahibine gıda yardımı ulaştırıyoruz. Bizler alışverişe, markete, fırına gittiğimizde bol bol alabiliyoruz. Biz alıyoruz, ama bunları bulamayanlar var. Bizler ulaşıyoruz, ama ulaşamayanlar var. Biz yiyebiliyoruz, ama yiyemeyenler var. Biz içebiliyoruz, fakat içemeyenler var. Dünyanın refah içerisinde yaşayan toplumlarının bu bilinç içerisinde hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu hassasiyeti artırmaya ve yaygınlaştırmaya çalışmalıyız.”

 

Mesud Gülbahar 16 Ekim Dünya Gıda Günü vesilesiyle gerçekleştirilen aksiyonun amacını şöyle anlattı: “Avrupa ülkelerindeki yaşam, dünyanın az gelişmiş ya da gelişimini tamamlayamamış ülkelerine nispeten müreffeh bir yaşam. Avrupa’da yaşayan bizler alışverişe gittiğimizde arabalarımızı ve çantalarımızı bol bol doldurabiliyoruz. Sadece o günün ihtiyacını değil, o haftanın hatta o ayın ihtiyaçlarını düşünerek bol bol alabiliyoruz. Böyle bir ortamda yaşarken, bu hâlin bir şükrü olsun kabilinden, ikramlar yaparak hatırlatmak, bir duyarlılık oluşturmak istedik.”

Dünyanın diğer bölgelerinde milyonlarca insanın açlıkla karşı karşıya olduğunu vurgulayan Gülbahar, “Dünyanın refah içerisinde yaşayan insanları aşırı beslenmeden dolayı farklı hastalıklar ile uğraşırken, yokluk içerisinde bulunan kişiler ise açlık ile mücadele etmektedir. Dünya genelindeki açlık malumumuz. Milyonlarca insan açlık, kıtlık, kuraklık ve susuzluktan dolayı muzdarip. Açlık sebebiyle ölen insanlar var.” diye konuştu.

Gülbahar aksiyona katılan ve destek verenlere şöyle teşekkür etti: “Yaşadığımız coğrafyalarda açlığa karşı bir hassasiyet, bir duyarlılık oluşturmak istedik. 22 iş yeri bir sosyal sorumluluk örneği gösterdi. Bu vesile ile çalışmaya katılan tüm iş yerlerine ve çalışmaya destek veren bölge temsilcilerimize teşekkür ediyorum.”

 

Aksiyon güzel bir fikirdi

Berlin bölgesi 9 iş yeri ile aksiyona katıldı. Hasene Berlin bölge çalışanlarından aksiyonu takip eden Burak Şenel, aksiyon fikrinin diğerkâmlık ve duyarlılık oluşturma noktasında güzel bir fikir olduğunu söyledi. Şenel çalışmanın yansımalarına dair “İş yerlerine gelen müşterilerin 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nden haberi yoktu. Müşteriler Dünya Gıda Günü afişini gördüklerinde bilgi almak için sorular sordular. Genel manada güzel ve olumlu tepkiler aldığımızı ifade edebilirim.” diye konuştu.

 

Bugün Dünya Gıda Günü’ymüş

Hasene Köln Bölge Temsilcisi Halil Yılmaz Stolberg ve Aachen’de birkaç iş yeri ile anlaşarak aksiyonu gerçekleştirdiklerini ve güzel geri dönüşler aldıklarını ifade etti. Yılmaz gerçekleştirilen aksiyona dair şunları anlattı: “Standımızı kurduk. Küçük poşetlere simit, poğaça ve pideleri koyduk. İnsanlara verirken bugünün (16 Ekim) Dünya Gıda Günü olduğunu, Hasene Derneği’nin insanlarda duyarlılık oluşturmak için bu aksiyonu yaptığını ifade ettik. Bazıları aldıkları şeyin parasını vermek istedi. Kimisi bununla yardım toplayıp toplamadığımızı sordu. Karşılıksız, ufak da olsa bir iyilik yaptığınızda, insanlar karşılığında bir şey yapmak, bedelini ödemek istiyor. Birçok kişi elini cebine attı, yardımda bulunmak istedi ama bu aksiyonun amacının bu olmadığını ifade ettik. Dikkatleri dünyadaki aç insanların üzerine çekmek için böyle bir aksiyon yaptığımızı belirttik. Bir kız telefonla konuşarak giderken eline bir poşet verdik. Geri döndü, telefonu kapatmadan, ne için verdiğimizi sordu. Dünya Gıda Günü olduğunu söylediğimizde, teşekkür etti ve telefonun diğer ucundaki kişiye ‘Anne! Duyuyor musun? Bugün Dünya Gıda Günü’ymüş’ diyerek yoluna devam etti. Bir çocuğa poğaça uzattım. ‘Simit alabilir miyim?’ diye sordu. Simit vererek sevindirdik.”