İş adamlarından mültecilere uzanan kardeşlik eli

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

YARDIM

 

Ruhr-A Bölge Başkanı Abdullah Kodaman ve bir grup iş adamı Akçakale ve Harran mülteci kampını ziyaret ederek yardımda bulundu.

Ruhr-A Bölge Başkanı Abdullah Kodaman ve bir grup iş adamı Hasene Derneği’nin Şanlıurfa’daki çalışmalarını yerinde görmek, mültecilere yardımda bulunmak maksadıyla Akçakale ve Harran mülteci kamplarını ziyaret ettiler. Hasene Türkiye Şube Başkan Yardımcısı Ömer Söyleyenoğlu ve Hasene Derneği Ruhr-A Bölge Temsilcisi Hasan Aydoğan iş adamları grubuna eşlik etti.

İş adamları grubu Hasene Derneği’nin Akçakale’deki mobil fırınında ekmek dağıtımına katıldı. Dünyanın onlarca ülkesinde güzel çalışmalara imza atan Hasene Derneği’nin Şanlıurfa’daki çalışmalarını yerinde gördüklerini ifade eden Bölge Başkanı Abdullah Kodaman Hasene mobil fırınına dair şunları söyledi: “Burada ihtiyaca göre günde 8-9 bine kadar ekmek çıkarılıyor. Ekmeklerin dağıtımı mahalle muhtarlarının yönlendirmesi doğrultusunda mahalle mahalle ve ailelerin ihtiyaçlarına göre yapılıyor. Bu Suriyeli mültecilerin ekmek ihtiyacını karşılayan anlamlı bir çalışma. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.”

 

Hasene Şanlıurfa’daki mültecilerin en büyük destekçilerinden

 

Şanlıurfa’daki yardım programına Ruhr-A Bölgesi İhsan Sohbetlerindeki 7 iş adamının katıldığını belirten Hasene Ruhr-A Bölge Temsilcisi Hasan Aydoğan, “İş adamlarımız ilk defa böyle bir programa katıldılar. Hasene’nin burada yaptığı çalışmalardan dolayı memnuniyetlerini ve takdirlerini ilettiler. Şanlıurfa’daki kamp yetkilileri Hasene’nin mültecilere yaptığı yardımlardan övgüyle söz ettiler.” diye konuştu.

Aydoğan, çalışmalar hakkında şunları söyledi: “İlk olarak Akçakale Mülteci Kampı’nı ziyaret ettik. Kamp müdüründen kampa dair bilgiler aldık. Yetkililer 600 dönümlük bir yer üzerine kurulu bir kampta 28 bin mültecinin kaldığı, kış dönemlerinde bu sayının 40 bine ulaştığı bilgisini verdiler. Hasene olarak kamptaki mültecilere gıda yardımı hususunda ciddi yardımda bulunduğumuz kamp yetkilileri tarafından ifade edildi. Daha sonra kampta hizmet veren hastane, okul ve atölyelerdeki çalışmaları yerinde gördük. İş adamlarımızla birlikte buradaki çadırlara gıda yardımında bulunduk. Ayrıca kamp dışında, Suriyeli mültecilerin bulunduğu mahallelerde de gıda kolileri dağıttık. İkinci durağımız ise Hasene mobil fırını idi. Biz oraya gittiğimizde ekmekler yeni çıkmıştı. Ekmekleri kendi ellerimizle dağıttık.”

 

Yardım çalışmalarında güven çok önemli

Hasene Türkiye Şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Söyleyenoğlu yardım çalışmalarında güvenin önemine vurgu yaptı. Söyleyenoğlu, “Almanya’dan gelen iş adamlarımızın ihtiyaç sahiplerinin buradaki yaşantılarını görmeleri, çalışmalarımızı yerinde incelemeleri ve yardımları kendi elleriyle dağıtmaları güven duygularını daha da pekiştirdi. Yaptığımız çalışmalar Türkiye’de birlikte çalıştığımız resmî kurumlar tarafından da takdir ediliyor. Yardıma vesile olmak ve yardım etmek güzel; bu yardımları ihtiyaç sahiplerine kendi ellerinizle dağıtmak ise apayrı bir güzellik. İş adamlarımız kendi elleriyle yardımların dağıtımında bulundular, bu güzelliği yaşadılar. Yardım çalışmalarının en önemli ve en hassas ayağı güvendir. Yaptığımız çalışmaların yerinde görülmesi, kurumumuza karşı güvenin artmasına ve yardımda bulunanlar açısından doğru iş yaptığımızın onaylanmasına vesile oluyor.” diye konuştu.

 

İş adamları neler söylediler?

Yardım çalışmalarına katılan iş adamları güzel bir çalışmaya aracılık etmekten dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. İş adamı Özcan Yıldız “Bana Türkiye’de tatilimin nasıl geçtiğini sordular. Tatil amaçlı gitmediğimizi, yardım amaçlı gittiğimizi vurguladım. Çok duygulandığımı ifade ettim. Arkadaşlarım ve müşterilerim, yaptığımız çalışmalardan dolayı takdir ettiler.” diye konuştu.

Yapılan yardım çalışmalarına aracılık ettiğinden dolayı çevresinden olumlu geri dönüşler aldığını ifade eden iş adamı Mehmet Aydın şunları söyledi: “Türkiye’ye yardım amaçlı gittiğimizi bilenlerden bir kısmı ‘Neden bize haber vermediniz? Bizler de katkı yapmak isterdik.’ diye söylemlerde bulundu. Orada ibretlik olayların yaşandığını anlattım.”

İş adamı Adem Kurt yardımların önemini ve ihtiyaç sahiplerinin durumlarının uzaktan seyretmekle değil, yakınlarında olmak suretiyle anlaşılabileceğini vurguladı. Kurt, “Şu an bizim burada yaşadığımız, sözün bittiği yer. Burayı gelip görmeden yorum yapmak ve burayı anlamak gerçekten çok zor. Buralara gelip buradaki durumu görmek gerekiyor. Kampı, mobil ekmek fırınını, çalışmaları gördüğünüzde yapılan yardımların ne ifade ettiğini daha iyi anlıyorsunuz. Vesile olanlardan Allah razı olsun.” dedi.

Ruhr-A Bölgesi Teşkilatlanma Başkanı Aziz Doğan Hasene mobil ekmek fırını yanında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Hasene Derneği çok güzel çalışmalara imza atıyor. Bizzat burada gelip çalışmaları yerinde gördük. Hasene’nin yaktığı meşale binlerce km ötedeki insanlara fayda sağlıyor. Bu meşalenin yanmasında desteği olan herkesten Allah razı olsun.”