Kardeşlik engel tanımıyor

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Kardeşlik engel tanımıyor

Birleşmiş Milletler tarafından her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanıyor. IGMG Kuzey Hollanda Kadınlar Gençlik Teşkilatı’nın girişimleri ve Hasene Derneği’nin katkıları ile 24 Aralık’ta engellilere dönük bir program icra edilecek.

IGMG Kuzey Hollanda Kadınlar Gençlik Teşkilatı Sosyal Hizmetler Başkanı ve komisyonundaki kişiler kendi isimlendirmeleri ile ‘Dünya Engelsizler Günü’ programına dair konuştular.

 

Tohum toprağa, engelliler topluma emanet – Zeynep Sarı (IGMG Kuzey Hollanda Kadınlar Gençlik Teşkilatı  Sosyal Hizmetler Başkanı)

“Görevi bir buçuk sene önce aldım. Büyük bir heyecanla yıllık çalışma planımızı oluştururken kampanya ve projelerin yoğunluklu olarak yurtdışındaki ihtiyaç sahiplerine dönük olduğunu farkettim. Ülke içerisinde sosyal yardım çalışmaları, manevi destek bağlamında birşeyler yapalım diye düşündük. Bu konularda neler yapabiliriz sorusuna cevaplar aradık. Psikiyatri alanında çalıştığım için ‘International Day Person with Disability’ olarak ifade edilen Dünya Engelliler Günü dikkatimi çekti.

Toplum olarak engelli kardeşlerimizin çoğu defa farkında olamıyoruz. Bu da bizlerin engeli olsa gerek. Bu engeli ortadan kaldırma adına, Dünya Engelliler Günü olarak kutlanan 3 Aralık’ta (2015) teşkilatımızdaki gençleri de işin içine katarak, engelli kardeşlerimizi davet edeceğimiz bir program düzenledik. Onların dünyalarına girme, onların baktığı yerden bakma fırsatı tanıdı bu program. O yıl ‘Hayal et’ başlığı altında engelli kardeşlerimize dönük aktivitelerimiz oldu. Hayal etmenin önünde hiçbir şeyin engel olamayacağını vurguladık.

Engelli kelimesi sorunlu bir kelime. Engelli demekle o kardeşlerimize farklı bir gözle bakıyor, onları sınıflandırıyor ve sınırlandırıyoruz. Asıl engelli olan, engellilere engel olanlardır diye düşünüyoruz. Neticede insan engelden azade değil. Her birimizin engeli var. Kimimizinki görünür, kimimizinki görünmez. Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Günü’nü Dünya Engelsizler Günü olarak isimlendirdik.

Bu seneki slogan ‘Kardeşliğimiz engel tanımaz’

Engelimiz olsun ya da olmasın, bu gözle gözüksün ya da gözükmesin, bizler insanlık ortak paydasında, özelde ise İslam kardeşliği noktasında kardeşiz. Sizlerle kardeşliğimiz arasında bir engel olamaz diyerek, onlara desteğimizi sunmak istiyoruz. Toplum olarak gerekli hassasiyeti göstermekte eksikliğimiz var, toplumun içerisinde ama önünde olmayan bu kardeşlerimizi çoğu defa unutabiliyoruz.

Hasene Derneği bu projemizin destekçisi. Hasene Hollanda Başkanı Mehmet Yaramış’a bizlere verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ediyorum.

2015’te yaptığımız bu proje bir ilkti ve çevremizden de güzel tepkiler aldık. Kızı ile programımıza katılan, teşkilatta uzun yıllar görev yapmış bir ablamızın şu ifadesi bizleri etkiledi: ‘Milli Görüş’ten yıllardır beklediğimiz bir programdı.’

24 Aralık’ta gerçekleştireceğimiz programa, ‘engelli’ kardeşlerimiz ve ailelerini ‘Biz bir aileyiz’ diyerek, kardeşlik teması altında güzel, farklı ve eğlenceli bir gün geçirmeleri için davet ediyoruz. ‘Engelli’ kardeşlerimiz bu programın çok özel konukları. Onlara o gün eşlik edecek kadar kendini özel hisseden gönüllülerimizi de programa bekliyoruz.

Konuklarımız ebeveynleri ile programımıza davetli. O gün her konuğumuza bir abla ya da bir abi eşlik edecek. İki bölümden oluşan programımızın ilk bölümünü hep birlikte icra edeceğiz. Açılış Kur’an’ı Kerim’i teşkilatımızda engelsiz eğitimde öğrenim gören iki talebimiz tarafından yapılacak. Ardınan engel tanımayan kardeşlerimiz tecrübelerini anlatacak. Engelsiz eğitimde öğrenim gören kardeşlerimizin sunumları olacak. Programın sunumunu görme kaybına uğramış bir kardeşimiz tarafından yapılacak. Sonra gruplara ayrılacağız. ‘Engelli’ kardeşlerimizin ebeveynleri için özel bir programımız olacak; bu arada gruplara ayrılan kardeşlerimiz ile onlara eşlik edecek olan abi/abla ile kardeşlik konulu aktiviteler yapılacak. Daha sonra ise bu aktivitelerde neler yapılmış, neler başarılmışsa kardeşlerimiz ailelerine sunacak. Her bir kardeşimize mikrofon uzatıp, görüşünü alacağız. Program bittikten sonra birlikte yemek yiyeceğiz. Programda ayrıca kardeşlerimizin eğlenebileceği aktiviteler de yer alıyor.

‘Engelli’ çocukların ailelerine bir çağrımız var: Lütfen camilerimize, eğitim merkezlerimize çocuklarını getirsinler, göndersinler. Unutmayalım; her birimiz bir engelli adayıyız. Toplumsal olarak ‘engelli’ kimselere ve ailelerine karşı yeterince duyarlı değiliz. ‘Engelliler’den toplum olarak uzak duruyoruz. Onlara sadece uzaktan acıyoruz. Aslında olması gereken, onlara yakınlaşmak, onlarla kardeş ve arkadaş olmak.

Tohum toprağa emanet, ‘engelliler’ ise topluma. ‘Engelli’ bir evladı olan bir anne ya da baba kendisi hayata gözlerini kapadığında ardında kalan evladı için endişe ediyor. Bizler bu endişeyi anlamıyoruz. Ailesinden başka bakacak kimsesi olmayan engelliler bakım evlerine alınıyor. Toplumun bu kesimi için senede bir defa program yapmakla yetinmemeli, kalıcı projeler üzerinde düşünmeliyiz. Bu proje vesilesiyle bu ihtyaçlara dikkat çekmeyi ümit ediyoruz.”

Onlar bizlerin kalbinde – Yusuf Çiçek (Program afişini yapan tasarımcı)

“Afişimizle şunları anlatmak istedik: Kenetlenmiş iki el üzerinde duran bir kalp ve kalbin üzerinde oturan bir engelli. Eller engelli kardeşlerimizi el üstünde tutma sorumluluğuna atıf yapıyor. Onlarla aramızdaki kardeşlik köprüsünü ifade ediyor. Kalp, engellilere dar pencereden bakan çoğu kişinin hafızasında yer alan klasik tekerlekli sandalye imajını silmek, onlara sevgi ile yaklaşmamızı ifade etmesi açısında kullanıldı. Kalbimizde yerleri olduğunun, bizim bir parçamız olduklarının ifadesidir.”

Hilal Yılmaz – Kuzey Holanda KGT Üniversiteliler Başkanı:

“Engel kavramını farklı olarak anlamak ve anlatmak dahi başlangıç için çok önemli. İçerisinde bulunduğumuz durumu bir engel olarak görmemeliyiz. Allah c.c. indinde engelli kelimesinin ne manaya geldiğine bakmak lazım.

Böyle bir konuda kardeşlik vurgusunun yapılmasını da çok önemli buluyorum. ‘Mazlum ve mağdurlar için el ele’ sloganı ile dünyanın farklı coğrafyalarına yardım ulaştıran Hasene Derneği kardeşlik vurgusunu uzaklarda hissettirdiği gibi yakınlarda da hissettirmiş oluyor.

Böyle anlamlı bir programa emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun.

El ele vermeliyiz – Merve Aydoğan:

“Hiçbir kişi engelli değildir. Toplum olarak ‘engelli’ kardeşlerimizle olan ilişkilerimizi daha da artırmamız gerekiyor. Bu tür konularda el ele vermeliyiz. Kardeşlik de bunu gerektirir. Bu çalışmalara katkılarından dolayı Hasene Derneği’ne teşekkür ediyoruz.”

Kardeşlik sözde değil, özde olmalıdır – Yasemin Tunç Gök

“Dünya Engelliler Günü dolayısıyla çevremizdeki ‘engelli’ kardeşlerimize yönelik toplumsal duyarlılığı harekete geçirme adına bir program tertip ediyoruz. Müslümanların bu tür konularda daha duyarlı olması gerekiyor. ‘Engelli’ kardeşlerimize bu manada anlamlı bir gün yaşatmayı arzu ediyoruz. Bu kardeşlerimizi  psikolojik çöküntüye götüren aslında engelleri değil, toplumdur. ‘Engelliler’in toplum içerisinde hayatlarını istedikleri gibi yaşayamamaları, toplumdan uzaklaşmasına, kendilerinde var olan yeteneklere ve becelerilere odaklanamamalarına, özgüven kaybına ve mutsuzluğa sebep olmaktadır.

Hiçbir engel, fiziksel ya da ruhsal olsun, kardeşliğimize engel teşkil etmez. Kardeşlik sözlerle ifade edilen, sözde olan bir şey değil, kalpte atan, eylemde gözüken bir sevgi halesidir. İnsanlar eğlenebildikleriyle arkadaş, anlatabildikleriyle dost, ağlayabildikleriyle kardeş olurlar. Bizler hem arkadaş, hem dost, hem de kardeş olabilmeliyiz.

Ebeveynler çocuklarıyla bu programa mutlaka katılmalılar. ‘Engelli’ kardeşlerimizin topluma kazandırılması noktasında bu tür girişimler büyük öneme sahip. ‘Engelli’ kardeşlerimizle eğlenceli bir zaman geçireceğiz bu programda. Ebeveynler ise seminerlerle verimli ve bilgilendirici bir program geçirecekler.”

Engellere takılırsak bizi sınırlandırır – Esma Karataş:

“Milli Görüş olarak tüm insanlara faydalı hizmetler sunma gayreti içerisindeyiz. Gerek seminerler, gerek sohbetler gerekse de bu tür programlar aracılığı ile. Daha önce ‘engelliler’ adına hiçbir program tertip etmemiştik. Bu program bu açığa bir cevap sadedinde hayata geçiyor.

Engellere takılırsak bizi sınırlandırır. Biz kardeşliğimizin önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Hucurat Suresi 49’da “Mü’minler ancak kardeştirler” buyruluyor. Hiçbir engel din kardeşliğimizin önünde engel teşkil edemez. Bu programa Hasene Derneği’mizin katkısı hem manen, hem de madden büyük.

2015 Dünya Engelsizler Günü ilk çalışmamızdı ve verimli ve güzel geçti. Katılım sayısının o kadar yüksek olacağını beklemiyorduk. Bu yıl ikincisini düzenleyeceğiz. Geçen seneki programımıza gelen tepkiler ne kadar isabetli bir şey yaptığımızı teyit ediyordu. Bir boşluğu doldurmuştu adeta. Milli Görüş teşkilatı olarak böyle bir açığı doldurmaya çalışmaktan dolayı memnuniyetimi dile getirmek istiyorum. Afişimizle vurguladığımız şey; Engelsiz kardeşlik için el ele, güzel bir geleceğe. Afişimiz, kardeşliğimizin engel tanımayacağı ve o kardeşlikteki sevgimizin gücünü vurgulayan bir afiş oldu.

Ben şahsen toplumda şimdiye kadar hiç engelsiz bir kardeşimle vakit geçirmedim, bu manada hiçbir aktivitede birlikte yer almadım. Böyle bir program ‘engelli’ kardeşlerimizle vakit geçirebilmem için fırsat oldu.

O gün ‘engelli’ kardeşlerimizle şiirler okuyacağız, boyamalar yapacağız, ilahiler söyleyeceğiz. ‘Engelli’ bir çocuğa sahip olmak insana zor gelebilir. Ama unutulmamalıdır ki, bu Allah’tan gelen bir hikmet gereğidir, biz bilemeyebiliriz.”

Azmin önünde hiçbir engel duramaz – Betül Köse

“Kanaatimce, engelli demekle toplum olarak biraz da damgalıyoruz. Yaşamak ve başarılı olmak için hiçbir şey engel değildir. Milli Görüş hiçbir engel tanımadan kardeşliği hakim kılmaya çalışan bir teşkilattır. Bu tür programlar artarak devam etmeli, toplumsal kardeşlik duygusu daha da pekiştirilmelidir.

Bu programlara engelsiz çocukları olan aileleri davet ediyoruz. Bir gün de olsa kardeşlerimizin gülümsemesine vesile olmak apayrı bir duygu. Engelli çocuk sahibi olmak, iman etmiş bizler için bir imtihan olarak okunmalıdır. Allah taşıyabileceğimizden fazla yük yüklemez. Rabbimiz “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin…” buyuruyor. Bu kardeşlerimizin Allah’ın özel emaneti olduğunu düşünüyorum. Ne isyan etmek ne de bunu bir ceza olarak değerlendirmek doğru olur. Allah sabredenleri kat kat mükafatlandıracaktır.

Toplum olarak engelli olma ifadesini çok farklı anlıyoruz. Bir acıma duygusu oluşuyor hemen. Oysa biraz empati kursak bunun yanlış sonuçlar doğurduğunu farkedeceğiz.”

El ele verdiğimizde aşamayacağımız engel yoktur – Süreyya Toker

“Engelli kelimesi toplumda kullanılan ‘sakat’ kelimesinden daha uygun olduğunu düşünsem de yine de olumsuz bir algı oluşturuyor. Necmettin Erbakan Hocamız ‘İman varsa imkan vardır’ diyordu. Bir Milli Görüşçü için ‘engelli’ kelimesi lügatimize yakışmadığını ifade etmeliyim. Afişimizde engelli kelimesini ‘engelsiz’ olarak olumlu bir algı oluşturmak için değiştirdik.

Bizim için kardeşlik kavramı merkezi bir kavram. Toplumda ‘engelli’ kardeşlerimizin göz ardı edilmediği ve onlara uygun hem dini hem de sosyal görevlerimizi hakkıyla ifa edemediğimiz bir gerçek. Bu bağlamda ‘Kardeşlik engel tanımaz’ sloganımız bu görevi hatırlatan bir fonksiyonu ihtiva ediyor.

Geçen sene ilk programımızdı ve nasıl bir sonuç alacağımızı bilemediğimiz için çok fazla duyuru yapmamıştık. Ama bu defa sosyal medyayı da etkin kullanarak duyurularımızı yaptık. O kadar güzel dönüşümler alıyoruz ki! Geçen sene bir katılımcımızın ‘Biz böyle bir programı Milli Görüş’ten bekliyorduk’ demesi bizden beklenenleri ortaya koyması açısından önemliydi.

El ele verdiğimizde, yaptıklarımızı sevgiyle yaptığımız takdirde aşamayacağımız engel yoktur.

Ben de ‘engelli’ bir bireyin ablasıyım. Hatta bu yıl sunumu kardeşim yapacak. ‘Engellileri’ uzaktan anlamak ve ‘engelli’ birisi ile aynı evde yaşamak çok farklı.

Toplumsal olarak engellilerimize karşı hissi duyarlılığı aşmalıyız. Bu programın diğer bölgelerimiz için de örnek teşkil etmesini, engelli kardeşlerimiz için toplumsal duyarlılık oluşturmalarını temenni ediyorum.”

Güzel şeyler paylaşıldıkça çoğalır – Şeyma Küçükbekmez

“Böyle bir program, engelli kardeşlerimizin toplumda daha aktif rol almaları için elzem. Her insanın eksik kaldığı, yetersiz olduğu yönleri vardır. Ve her insanın neyi yapamadığına değil, neyi yapabildiğine bakmamız doğru olan bakıştır. Aynı şekilde farklı olduğumuz noktalara değil, aynı hissi taşıdığımız ortaklıklara dikkat çekmek gerekir ki o da kardeşliğimiz. Arada herhangi bir ayrım yapılmamalı. Sonuçta her birimiz kardeşiz. Gerek insanlık ortak paydasında buluşmamız, gerekse dinde kardeş oluşumuz, fiziksel/zihinsel engeli aşabilecek büyüklükte.

Bu programı geçen sene ilk defa duyurduğumuzda çevremizden gelen ilk tepki şaşkınlıktı; fakat programdan sonra beğenildi ve desteklendi. Bu çalışmadan dolayı bizleri takdir ettiler.

Engelli kardeşlerimize unutulmaz bir gün armağan etmek, kendinize de bir iyilik yapmak istiyorsanız bu programı kaçırmayın derim. Unutmayalım, sevgi gibi güzel şeyler paylaşıldıkça çoğalır. Gelin sizler de sevgiden oluşturduğumuz çemberin birer halkası olun.”

Kardeşlik engel tanımaz – Kerime Yılmaz

“24 Aralık’ta yapacağımız programda engelli kardeşlerimize engelsiz olduklarını hatırlatmak istiyoruz. Ve istediklerinde birçok şeyi başarabileceklerini göstermek istiyoruz. Programımız için kardeşlik vurgusu yaptık; zira kardeş olduğumuz ve kardeşçe davrandığımız müddetçe üstesinden gelemeyeceğimiz engel kalmaz. O gün engelli kardeşlerimiz içten sevgilerini bizimle paylaşacaklar. Bu tür programları daha da çoğaltmamız gerekiyor.”