PAKİSTANLI İŞ ADAMLARINDAN YARDIM

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Hasene Derneği’nin Pakistan’daki partner kurumlarından olan Pak Help Line Şanlıurfa’daki mültecilere yardım elini uzattı.

Hasene Derneği’nin Pakistan’daki partner kurumlarından Pak Help Line Suriyeli mülteciler için yardımda bulundu. Dernek Başkanı Muhammed Musaddık ve yardımcısı Awais Musaddık Türkiye’ye gelerek dağıtımlara katıldı. Hasene Türkiye Şubesi Başkanı Abdullah Erbay ve yardımcısı Ömer Söyleyenoğlu tarafından karşılanan Pakistanlı yetkililer, Şanlıurfa’daki mülteci kamplarını ziyaret ederek gıda kolisi dağıttı. Başkan Muhammed Musaddık Hasene Derneği ile çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

 

Bin gıda kolisi dağıtıldı

Pakistan’dan gelen dernek yetkilileri ile Şanlıurfa’daki Harran ve Akçakale mülteci kamplarını ziyaret ettiklerini ve kamp yetkililerden bilgi aldıklarını söyleyen Hasene Türkiye Şubesi Başkanı Abdullah Erbay çalışmalara dair şunları paylaştı: “Bizlere Suriyeli mültecilere ulaştırılmak üzere yardımda bulunan Pakistanlı partner kurumumuzun yetkilileriyle Türkiye’nin en büyük mülteci kampı olan Akçakale’de kumanya dağıttık ve kamp hakkında bilgi aldık. Önceden hazırlanan bin kadar gıda kolisinin çoğunu kamp dışındaki Suriyeli mültecilere dağıttık. Suriyeli mülteciler için yardımda bulunan Pakistanlı dernek yetkililerinin buralara kadar gelip yardım çalışmalarına bizzat katılmaları ve buradaki çalışmaları yerinde görmeleri önemliydi. Akçakale’de faaliyette olan mobil fırınımızdaki çalışmalarımızı da gören yetkililer yapılan çalışmalardan dolayı teşekkür ettiler.”

 

Akçakale mülteci kampının yanı sıra Harran’daki mülteci kampına da ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Erbay, kampta karşılaştıkları ilginç olayı şöyle anlattı: “Kamptaki yetkililerin Pakistanlı misafirlerimizden bir ricası oldu. Üç hafta önce göç idaresi tarafından Pakistanlı bir göçmen çocuğun kampa getirildiği ve kampta Urduca bilen olmadığından iletişime geçilemediği ifade edildi. İsmi Vahid olan çocukla iletişim kurulması noktasında talepleri oldu. Pak Help Line Dernek Başkanı Muhammed Musaddık Bey Vahid’le konuşarak bilgi aldı. Henüz 13 yaşında olan Vahid, 4 sene önce Pakistan’dan para kazanmak için ayrılmış. İran, Irak ve Suriye üzerinden Türkiye’ye giriş yapmış. Pakistanlı partner kurum yetkililerimize yakın bir yerde kalıyormuş. Pakistanlı misafirlerimiz Vahid’in geri dönüşü noktasında yardımcı olacaklarını ve Pakistan’a geldiğinde iş imkânı sunacaklarını ifade ettiler. Bizler de bu güzel gelişmeye tanıklık ettik.”

 

“Arakanlı kardeşlerimiz için de yardımda bulunmak istiyoruz”

Yardımların dağıtımına katılmak için Şanlıurfa’ya gelen Pak Help Line Başkanı Muha mmed Musaddık şunları paylaştı: “13 bin 500 kişilik mülteci kampını ziyaret ettik. Ardından ise 35 bin mülteciye ev sahipliği yapan en büyük mülteci kampı Akçakale’de temaslarımız oldu. Kampların iyi organize edilmiş olması ve çok temiz olması dikkatimizi çekti. Yetkililerden kamplar hakkında bilgiler aldık. Depolarını gezme fırsatı bulduk. Burada mülteciler için güzel çalışmalar yapılıyor. Akçakale’deki sınır kampında battaniyelerin, yiyeceklerin ve çocuk giysilerinin depolandığı lojistik depoyu gezdik. Battaniye ve gıda dağıtımında bulunduk. Kamp dışındaki bazı noktalarda da gıda dağıtımlarımız oldu. Hasene ile sadece Türkiye’deki Suriyeli mülteciler için değil, Arakanlı kardeşlerimize yardım ulaştırmak maksadıyla da iş birliğini sürdürmek istiyoruz. Pakistan’da da birlikte çalışmalarımız sürecek.”

 

Pak Help Line

Hasene Derneği projeler sorumlusu Adem Akyüz Pak Help Line hakkında şu bilgileri verdi: “Pak Help Line iş adamlarından oluşan bir dernek. Lahor’un en büyük hastanesinde günlük yemek yardımı yapıyorlar, eğitime destek olma noktasında ülkedeki okulların tadilat, tamirat ve bakımını üstlenmişler. Hasene Derneği olarak kurban çalışmalarını Pak Help Line ile yürüttük. Örnek bir çalışma ortaya koyduk. Dernekle birlikte kimsenin gitmediği Sind bölgesinde kurban çalışmaları yaptık.

Geçtiğimiz sene Halep bombalanırken, Halep’e yaptığımız yardımların yanı sıra Pakistan’da da yardım çalışmalarımız sürüyordu. Dernek yetkilileri ‘Suriye’de insanlar bombalanıyorken biz şu an bu yardımı yapamayız. Suriye için, Halep için ne yapabiliriz?’ diye sorarak, bizim üzerimizden yardım etmek istediklerini ilettiler.”