SİERRA LEONE ACİL YARDIM

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

ACİL YARDIM

Sierra Leoneli selzedelere acil yardım

Hasene Derneği Sierre Leone’de gerçekleşen sel felaketinin ardından mağdurlara yardım elini uzattı.

Sierra Leone’de 415 mağdur aileye, her birinin içerisinde 20-25 kg pirinç, 8-10 kg soğan, 2 litre yağ, 20 paket su ve birer battaniye bulunan 40’ar kiloluk yardım paketleri dağıtıldı. Dağıtımlara Hasene Bremen temsilcisi Hakan Eğriağaç ve gözlemci Abdulhamit Irmak katıldı.

Ne olmuştu?

Ağustos ayında Sierra Leone’nin başkenti Freetown’da aşırı yağışlar sebebiyle meydana gelen sel baskını ve toprak kayması sonucu binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce evin toprak altında kalması sebebiyle binlerce kişi evsiz kalmıştı. Yetkililer hâlâ birçok kişinin kayıp olduğu bilgisini paylaştı.

 

“Yine gelin, bizi unutmayın.”

 

Hasene gözlemcisi Hakan Eğriağaç Sierra Leone’de yürüttükleri çalışmayı anlattı: “Hasene Derneği’nin görevlendirmesi ile, 2 kişilik ekiple birlikte selzedelere yardım ulaştırmak için Batı Afrika ülkesi Sierra Leone’ye yola çıktık. Gıda dağıtımlarını başkent Freetown yakınlarındaki kampta gerçekleştirdik. Lungi şehrindeki yetimhaneyi ziyaret ettik; burada ve farklı köylerde yetimlere hediyeler dağıttık. Ülke içerisinde yardımları ulaştırmak için yaklaşık 600 km yol yaptık.”

Eğriağaç gıda dağıtımı sırasındaki gözlemlerini şöyle aktardı: “Burada insanların çaresizliğine şahit olduk. Dağıtım yaptığımız kişilerin çoğu bayandı. Eşlerini kaybetmişler. Hemen hemen hepsinin sırtında bir bebeği ve geçimlerini sağlaması gereken diğer çocukları vardı. Dağıtım esnasında bayanlar çok sabırlıydılar. Dağıtımlarımız öncesinde kupon dağıtmıştık. Kuponlar dağıtım esnasında izdihamın önüne geçiyor ve herkes kuponla kendisine yardımın yapılacağını biliyor. Buna rağmen insanların erzak alamama korkusu yaşadıklarını gözlemledik. Erzak alan hanımların gözlerindeki sevinç görülmeye değerdi. Muhtemeldir ki onunla sırtındaki bebeğine, elinin altındaki çocuklarına yemek yapacak, onların ihtiyaçlarına cevap verecek.

Yetkililer toprak kaymasının olduğu yeri gösterdiler; yüzlerce kişinin toprak altında olduğunu söylediler. Evleri yıkılan bu insanlar perişan, etrafı açık barakalarda toplu hâlde yaşıyorlar. Dağıtımlarımız esnasında da yoğun bir yağış vardı. İnsanlara soğuktan koruyacak battaniye dağıttık. Uzun vadede insanlar başlarını sokacakları bir eve ihtiyaç duyuyorlar burada. Bizlere ‘Yine gelin, bizi unutmayın’ dediler.”

 

Su sıkıntıları var

Ülke çok yağış almasına rağmen, içme suyu sıkıntısının yaşandığını vurgulayan Hakan Eğriağaç ülkedeki yaşama dair şu bilgileri paylaştı: “Birçok ülkeye yardım ulaştırıyoruz. Sierra Leone halkı belki ihtiyacı en fazla olanlardan. Halkın yüzde 70’inden fazlası günde 1 dolardan az para ile geçinmek zorunda. Uzun süre iç savaş ülkeyi geri bırakmış. İnsanlar yardımsever ve yabancıları seviyorlar; yardıma ihtiyaç duyulduğunda hemen yardıma koşuyorlar.

Halk genel olarak basit prefabrik evlerde yaşıyor. İsmi ‘kasaba’ olan, uzun, patatese benzer hem çiğ hem de pişirilmiş ve kızartılmış yenen bir mahsul yiyorlar. Yılın 6 ayı yağmurlu geçiyormuş burada; geriye kalan 6 ayı ise çok nemli, sıcaklık 55 dereceye kadar çıkıyormuş. Yılın 6 ayı yağmur yağmasına rağmen ülkenin su sorunu var. Su ihtiyaçlarını giderecek kuyulara ihtiyaçları var. Yaptığımız yardımlar içerisinde su da vardı.

Ülkede sağlık alanında da büyük sıkıntılar var. İlaç sadece başkent Freetown’da bulunuyor. Lungi şehri Freetown’a vapurla bir saat mesafe uzaklıkta. Lungi’deki yetimhanede de ilaç sıkıntısı olduğunu gördük. Hastane ve doktor sayısı ise çok az. Hijyen en büyük sorunlardan. Bebek ve çocuk ölüm oranları çok yüksek. Köylerin birçoğunda cami ve okul yok. 2001 yılına kadar süren savaşta okulların çoğu yıkılmış. Eğitim 9 yıl zorunlu tutulmuş. Lakin okula gitmeyen çocuk sayısı çok fazla.”

 

Peşimizden “opoto” diye koştular

Yetimlere verdikleri hediyeler ile sevindirdiklerini ifade eden Eğriağaç Sierra Leoneli çocukların dünyasına dair şu bilgileri paylaştı: “Yaşadıkları tüm mağduriyetlere rağmen çocuklar çok neşeli. Kendilerinin geliştirdikleri basit oyuncaklarla oynuyorlar. Bir kalem ya da şeker, sevinçlerini katbekat artırabiliyor. Ekonomik refahın olduğu ülkelerde insanlar çok kolay israf içerisinde olabiliyor; çocukların o kadar çok şeyi var ama kıymet bilmiyorlar, kolay kolay tatmin olmuyorlar. Buralarda var olan şey çoğunlukla ‘yok’.  Ufak hediyelerle sevindirdiğimiz çocuklar peşimizden ‘opoto’ (beyaz adam) diye bağırarak koştular. Bir köyde biraz yardım, şeker, balon dağıttıktan sonra arabamızı en az 3 km takip eden çocuğu unutamayacağım; hem de şeker ve balon almış olmasına rağmen. Oturup konuşmak isterdim, ama vaktimiz yoktu. Kendisine bir kalem hediye ettiğimiz o çocuğu da unutamayacağım. Götürdüğümüz hediyeler arasından kendisine bir kurşun kalem nasip olmuştu. Kalemi alıp kaçtı, bir köşede doyasıya inceledi. Defter başkalarına nasip oldu. Umarım bir araya gelir, birlikte kullanırlar.”
 
ONLINE BAĞIŞ…