YETİM BULUŞMASI

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

YETİM BULUŞMASI

İdlib’deki yetimlerimizle bir araya geldik

Hasene Derneği Suriye’nin İdlib kentinde yetimlere özel bir program düzenledi.

Hasene Derneği dünyanın farklı ülkelerinde binlerce yetime destek çıkıyor. Savaşlar, doğal afetler, hastalıklar, kuraklık ve kıtlık sebebiyle babasını kaybetmiş, mağduriyet içerisinde yaşama tutunmaya çalışan yetim çocuklara düzenli bir şekilde maddi yardımlar veriliyor. Hasene’nin destek çıktığı yetimlerin 75’i Suriye’de bulunuyor. Suriyeli yetimler yanı başlarında savaş devam ederken hayata tutunmaya ve yaşama umutlarını korumaya çalışıyor. Hasene Derneği Türkiye Diyanet Vakfı ile birlikte İdlib kentinde düzenlediği yetim programında yetimlerle bir araya geldi.

 

İdlib’deki son durum

Suriye’de 2011’de başlayan iç savaşta 1 milyondan fazla insan hayatını kaybetti. 800 bin çocuk yetim kaldı. Suriye’nin Türkiye sınırındaki şehri İdlib, Suriye’deki savaşa siyasi çözüm bulma maksadıyla Astana’da yapılan görüşmelerde çatışmasız bölgeler arasında yer almıştı. Buna rağmen İdlib’te bomba sesleri hâlâ dinmiyor. Yüzlerce sivil geçtiğimiz haftalar içerisinde hayatını yitirdi. İdlib’in de Halep’in kaderini yaşamasından endişe ediliyor.

 

İdlib’de yetim buluşması

Hasene Türkiye Şubesi Başkan Yardımcısı Ömer Söyleyenoğlu yetim buluşması kapsamında Suriyeli yetimlerle bir araya geldiklerini söyledi ve şunları ekledi: “İdlib’de 75 yetime düzenli olarak destek oluyoruz. İdlib Hatay sınırında olan bir Suriye şehri. Cilvegözü sınır kapısından geçerek İdlib’deki yetimlerimizi topladığımız yere ulaştık. Amacımız hem yetimlerimizin paralarını vermek hem de onların yüzünde tebessüme vesile olmaktı. Bu maksatla bir program tertip ettik. Onlara hediyeler dağıttık. Çocuk bunlar. Ufak hediyelere seviniyorlar. Geleceğimizi öğrendiklerinde bizler için bir de hazırlık yapmışlar. En güzel elbiselerini giymişler. En güzel elbiseleri dahi mağduriyetlerini gösterecek nitelikteydi. Bu programda yetimlerin bizler için hazırlamış olduğu oyunları izledik, ilahileri dinledik. Zarflarda verilen paradan ziyade verdiğimiz oyuncaklara, göstermiş olduğumuz ilgiye ve sevgiye muhtaç olduklarını hemen fark ediyorsunuz. Para çocukları ilk planda çok da ilgilendirmiyor.”

 

Suriyeli yetimlerin psikolojisi

Yetimlerin psikolojisinin farklı olduğunu ifade eden Söyleyenoğlu, çocukların durumuna dair şunları aktardı: “Yetimler arasında kimisi babasını kaybetmiş, kimisi hem annesini hem de babasını yitirmiş. Anne-babasını yitirmiş yetimlere dedesi, ebesi, teyzesi, halası, yakını olarak kim varsa mümkün mertebe sahip çıkmaya çalışıyor. Yetimler arasında Halep’ten gelen çocuklar vardı. Gözlerinden, duruşlarından ve tavırlarından savaşın psikolojisini, anne-babasını kaybetmiş olmanın travmasını görmek ve hissetmek mümkündü. Verdiğimiz hediyelere çocuk olmalarına rağmen sevinecek durumda dahi değillerdi. Savaşla bir nesil yok edildi âdeta. Geride ise onun şokunu yaşayan, yüreği yaralı, kanadı kırık bir nesil kaldı.”

 

Yetimler bombalar altında yaşama tutunmaya çalışıyor

Yetim buluşması programını ilk olarak açık havada gerçekleştirmeyi planladıklarını söyleyen Söyleyenoğlu, kapalı alanda yapma gerekçesini şöyle anlattı: “Yetimlerle bir araya gelmek için tertip edilecek programı dışarıda, açık alanda yapmayı planlıyorduk, fakat sesi bize kadar ulaşan bomba sesleri, üzerimizden uçan uçakların varlığı sebebiyle içeriye aldık. Bu sesler çocukların yaşadığı travmayı daha da tetikliyor.”

Programın organizesinde yer alan Suriyeli yetkili yardımlardan dolayı teşekkür etti ve şunları söyledi: “Suriye halkı olarak, Avrupa’dan bizleri düşünüp yardım ulaştıran Hasene Derneği’ne, idarecilerine ve gönüllülerine teşekkür ediyoruz. Suriye halkını unutmadılar, buralara kadar geldiler. Yetim kardeşlerinin yüzlerinde birer tebessüm oluşturmak için gayret içerisine girdiler. Yaptıkları bu yardımlar inşallah ahirette karşılarına en güzel şekilde çıksın.”

 

Yetimlerin eğitimine daha fazla önem vermeliyiz

 

Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan bir yetkili yetimlere en güzel katkının eğitimle olacağını vurguladı ve “Yetimler için verdiğimiz paralar daha çok yeme, içme gibi ihtiyaçları ve bakımları için kullanılıyor. Meslek edindirme projeleri bağlamında bu çocukları eğitim süreci içerisinde tutmak, eğitimlerine katkı sağlamak lazım.” diye konuştu.

ONLINE BAĞIŞ…