fbpx

Hasene Dünya Su Günü Basın Açıklaması

Su Kuyusu 22 Mart 2018

Bugüne kadar 3.780 su kuyusu açtık

Hasene Derneği Genel Müdürü Mesud Gülbahar 22 Mart Dünya Su Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Hasene yardım derneklerinin 8 yılda 17 ülkede 3.780 su kuyusu açtığını ifade eden Gülbahar Dünya Su Günü kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gülbahar şunları söyledi:

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

“Dünyada 1,4 milyar kişi temiz içme suyundan mahrum yaşamını idame ettiriyor. Her yıl yaklaşık 10 millyon kişi suya bağlı nedenlerden dolayı salgın hastalıklar sebebiyle hayatını yitiriyor. Afrika’da birçok ülkede milyonlarca kişi suya ulaşmak için kilometrelerce yol katetmek zorunda kalıyor. Su kuyusu projesi kapsamında 17 ülkede 3.780 su kuyusu açtık. Açtığımız her bir su kuyusu kurak bölgelere hayat oluyor. Bu sebeple ‘Su hayatır, hayat kurtarır’ sloganı ile Afrika’da birçok ülkede su kuyusu açmayı sürdürüyoruz.

Açtığımız su kuyularının aynı zamanda denetimini ve bakımını da gerçekleştiriyoruz. 22 Mart’ı vesile bilerek 14 arkadaşımızı 5 ülkede su kuyusu denetimlerini gerçekleştirmek ve farklı bölgelerdeki ihtiyaçları tespit etmek üzere görevlendirdik. Yine 22 Mart Dünya Su Günü vesilesi ile bugün Avrupa’nın farklı ülke ve bölgelerinde farklı aksiyonlar gerçekleştiriliyor. Sokakta açtığımız stantlarda bilgilendirme çalışmaları ve sahip olduğumuz en önemli kaynakların başında gelen suyu israf etmeme ve bu konuda bir hassasiyet oluşturmaya dönük aksiyonlar gerçekleştiriyoruz.”