fbpx

Sıkça Sorulan Sorular

Kurban

Havuz Sistemi Nedir?

Kurban kampanyası Havuz Sistemi ile çalışıyor. Bu sistem sayesinde kurban hisse fiyatı 110 €’dan düşük olan yerlerde kesim yapabildiğimiz gibi, hisse fiyatı 110 € üzerinde olan yerlerde de kesim yapabiliyoruz.

Kurbanım Hangi Ülkede Kesiliyor?

Havuz Sistemi’nden dolayı hangi ülkede kesildiği gibi bir ileti göndermiyoruz. Aslolan aldığımız kurban hisse sayısını kesmektir. Bu da gerçekleşiyor.

Kurban Kesildiği Bilgisi Geliyor Mu?

Kesildiği bilgisi, iletişim bilgisi veren tüm bağışçılarımıza gerek sms, gerek e-mail ile de gönderiliyor. Ayrıca adresini veren bağışçılarımıza posta yolu ile kart olarak da bilgilendirmede bulunuyoruz.

Kurban bağışını nasıl yapabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Kurban bölümünü seçiyorsunuz.Bu bölüm altında yer alan Kurban Kampanyası kısmını seçiyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Ayrıca ülke ve ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Vekâleti Nasıl Verebilirim?

Kurban zarflarımızın üzerinde vekâletin alındığına dair bir ibare yer alıyor. Ayrıca kurban niyeti ile bağış yapıldığında sizler açısından vekâlet verilmiş, bağışı alan bizler açısından da vekâlet alınmış oluyor. Burada aslolan niyettir. Aksi durumda on binlerce kişiden bizzat vekâlet almaya kalkmak, bu kadar büyük bir organizasyonu işlerlik açısından sıkıntıya sokacaktır.

Acil Yardım

Acil yardım bağışını nasıl ulaştırabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Acil Yardım bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan Acil Yardım Çağrısını tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Bir diğer seçenek ise, ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Sağlık Projeleri

Sağlık Projeleri’ne nasıl katkı sağlayabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Sağlık bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan seçeneklerden hangisine destek vermek istiyorsanız tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Ayrıca ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.

Katarakt Fonu ne demek?

Katarakt Fonu, yapılan cüzi yardımlar ile katarakt ameliyatlarının gerçekleştirilmesi için oluşturulmuş fondur. Bu alanda yapılan cüzi yardımlar bir araya gelerek bir yaraya merhem olmaktadır.

Zekât Fitre Kampanyası

Zekât ödemeyi bir örnek üzerinden anlatır mısınız?

Kişi, temel ihtiyaçlarını karşılamıştır. Bir yıl sonra elinde 3.800 Euro para, 50 g altın (mücevher), 1.250 Euro tasarruf veya konut tasarruf hesabında parası vardır. Ancak 6.000 Euro da borçludur. Fakat, bu yıl ödenmesi gereken borç miktarı 1.200 Euro’dur. 50 g altının kendisi nisap miktarında değildir. Ancak diğer mallar nisap miktarını aştığı için bu sefer zekâta tabidir. O za¬man 50 g x 34,82 Euro = 1.741 Euro. Buna göre: 3.800 Euro + 1.741 Euro + 1.250 Euro = 6.791 Euro. Bu yıl ödenecek olan borç miktarı buradan çıkarılır. Geriye 5.591 Euro kalır. 100’de 2,5 oranındaki miktar zekât olarak ödenir. Bu da, 5.591 x 0.025 = 139,78 Euro zekât demektir.

Fitre miktarı ne kadardır?

Hadîs-i şeriflerde fitre miktarının hangi mallardan, ne kadar verileceği belirtilmiştir. Ancak o zamanki ölçeklerin farklılığı ve malların kullanımında bir değişiklik olduğu için İslam âlimleri bugünkü fitre miktarının en az bir kişinin, bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacak şekilde olması gerektiğini ifade etmişlerdir. Kişi başı fitre miktarı aktüel olarak 13 Euro’dur.

Zekât ve fitremi nasıl verebilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Zekât Fitre bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan ilgili kısmı tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını, durumunuza uygun bir şekilde belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.
Ayrıca Hasene Zekât ve Fitre zarfının içerisine zekât, fitre veya sadakalarınızı koyarak, zarfı en yakın IGMG şubesine teslim edebilirsiniz. Ya da, belirtilen banka hesabına zekât, fitre veya sadaka olduğunu belirten bir açıklama yazarak havale yapabilirsiniz.

Adak Akika Şükür

Adak, Akîka, Şükür Kurbanım Hangi Ülkede Kesiliyor?

Su kuyularımızın olduğu, yetimlerimizin bulunduğu ülkelere belli periyotlarla gidiyoruz. Bu zaman zarfında bağışlanan kurbanlar yetimlere, öksüzlere ve muhtaçlara dağıtılıyor.

Kurban Kesildiği Bilgisi Geliyor Mu?

Kesildiği bilgisi, iletişim bilgisi veren tüm bağışçılarımıza sms ile gönderiliyor.

Kurban bağışını nasıl yapabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Kurban bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan Adak, Akîka ya da Şükür kurbanlarından size uygun olanı tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Ayrıca ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Su Kuyusu Projesi

Su kuyusunun açılması ne kadar sürüyor?

6 aydan 8 aya kadar sürebiliyor.

Açtırdığım su kuyusu hakkında bilgi sahibi olabilir miyim?

Evet, 500 € ve üzeri bağışta bulunan bağışçılarımıza su kuyusu raporu gönderiyoruz. Gönderilen dosyada su kuyusunun fotoğrafları ile birlikte su kuyusundan faydalanan kişi sayısı ve birtakım teknik bilgiler yer alıyor.

Bu projeye nasıl katılabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Su Kuyusu bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan size uygun kategorilerden bir tanesini seçiyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz. Böylece su kuyusu bağış kaydınız bize ulaşıyor. Süreç, “Su Kuyusu Bağış Kayıt Süreci”nde ifade edildiği gibi ilerliyor.

Ayrıca ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Su Kuyusu Fonu ne demek?

500 € ve üzerinde olmayan su kuyusu bağışlarını bu fonda topluyoruz. Su kuyusu tamir ve eksiklerini bu fondan karşılıyoruz. Bu fona yapılan bağışlarda herhangi bir dosya gönderilmiyor.

Su kuyusunda “Kısmi Yardım” ne anlama geliyor?

Bu yardım türüne, su kuyusu tek başına açtıramayan ama kısmi 500 € ya da katları kadar miktarı bağışlayan yardımseverlerimiz ortaklaşa giriyor. Bu gruba giren bağışçılarımız su kuyusuna arzu ettikleri ismi verebiliyorlar ve kendilerine su kuyusu dosyası gönderiliyor.

Su kuyusuna garanti veriyor musunuz?

Açtırdığımız su kuyularının 2 yıl boyunca oluşabilecek tüm eksiklerini tamamlıyor, gerekli tamir masraflarını da karşılıyoruz.

Kumanya Kampanyası

Kumanya paketlerinin içerisinde neler var?

Kumanya paketleri genel olarak pirinç, makarna, mercimek, sıvı yağ, şeker, un, süt tozu, çay, meyve suyu ve hurma gibi temel gıda maddelerinin içermektedir. Kumanya içeriği dağıtım yapılan ülkelerde tüketilen gıda maddelerine göre değişmektedir.

Kumanya bağışını nasıl yapabilirim?

Hadîs-i şeriflerde fitre miktarının hangi mallardan, ne kadar verileceği belirtilmiştir. Ancak o zamanki ölçeklerin farklı¬lığı ve malların kullanımında bir değişiklik olduğu için İslam âlimleri bugünkü fitre miktarının en az bir kişinin, bir günlük yiyecek ihtiyacını karşılayacak şekilde olması gerektiğini ifade etmişlerdir. Kişi başı fitre miktarı aktüel olarak 10 Euro’dur.

Zekât ve fitremi nasıl verebilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Kumanya bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan Kumanya Kampanyası kısmını tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Ayrıca ülke ve ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Eğitim Projeleri

Eğitim Projeleri’ne nasıl katkı sağlayabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Eğitim bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan seçeneklerden hangisine destek vermek istiyorsanız tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz.

Ayrıca ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de bağışlarınızı ulaştırabilirsiniz.

Yetim Eğitim Destek Fonu ne demek?

Yetim kefilliği, en az bir yıl olmak üzere, aylık 35 €’luk miktarla bir yetime destek çıkmaktır. Yetim kefilliği dışında bu alanda yapılan tüm bağışlar yetim fonunda toplanıyor ve yetimlerin genel ihtiyaçları için harcanıyor. Yetimler için bayramlık hediyeler, okul ihtiyaçları, kıyafetler vb. yardımlar bu fondan karşılanıyor. Yetim fonuna yardımda bulunan bağışçılara yetim dosyası göndermiyoruz.

Yetim Projesi

Yetim kefilliği süresi ne kadardır?

Yetim kefilliği süresi en az bir yıl olup, bağışçının bir yıldan daha fazla destekleme beyanı ile, yetim kendi ayakları üzerinde durana kadar sürüyor. Yetim destekçisi bir yıl sonra desteğinin durdurulmasını istiyor ise bizlere yazılı bir şekilde (e-posta ile de olabilir) bunu bildirmelidir.

Desteklediğim yetime dair bilgi gönderiyor musunuz?

Aylık 35 €’luk miktarla yetimi en az bir yıl destekleyen her bir yetim destekçisine yetimi hakkında bilgi içeren dosya gönderiyoruz. Gönderilen dosyada yetimin fotoğrafı ile birlikte yaşadığı şehir, aile, okul ve kişisel bilgileri yer alıyor.

Yetim dosyasını ne zaman gönderiyorsunuz?

Yetim dosyaları 3 ila 6 hafta arasında yetim kefiline gönderiliyor.

Yetim Projesi’ne nasıl katılabilirim?

Sayfamızda yer alan Bağış Yap kısmından Yetim bölümünü seçiyorsunuz. Bu bölüm altında yer alan Yetim Kefilliği kısmını tercih ediyorsunuz ve yapacağınız yardım miktarını, alacağınız yetim sayısına göre belirliyorsunuz. Akabinde devam tuşuna basıp, açılan sayfada size ait olan bilgileri eksiksiz bir şekilde girerek ödemenizi yapıyorsunuz. Böylece yetim bağış kaydınız bize ulaşıyor. Süreç, “Yetim Bağış Kayıt Süreci”nde ifade edildiği gibi ilerliyor.

Ayrıca ülke ve bölge temsilcilerimiz ile irtibata geçerek de süreci başlatabilirsiniz.

Yetim Fonu ne demek?

Yetim kefilliği, en az bir yıl olmak üzere, aylık 35 €’luk miktarla bir yetime destek çıkmaktır. Yetim kefilliği dışında bu alanda yapılan tüm bağışlar yetim fonunda toplanıyor ve yetimlerin genel ihtiyaçları için harcanıyor. Yetimler için bayramlık hediyeler, okul ihtiyaçları, kıyafetler vb. gibi yardımlar bu fondan karşılanıyor. Yetim fonuna yardımda bulunan bağışçılara yetim dosyası göndermiyoruz.

Geri Bildirim

Sıkça sorulan sorular sayfasını nasıl buluyorsunuz?

[mrp_rating_form]