fbpx

Güney Afrika’da 1.590 Yetim Çocuğa Yemek İkramı

Yetim 14 Ocak 2022

Güney Afrika’da 1.590 Yetim Çocuğa Yemek İkramı

Hasene derneği, 159 yıl önce Cape Town’a ilim öğretmek için gelen alim Ebubekir Efendi anısına 1.590 yetim çocuğa yemek ikram ediyor. İkramlar Pazar gününe kadar devam edecek ve Pazar günü kabri başında Kur’an’ı Kerim okunup, dualar edilerek program nihayetlenecek.

Böyle hayırlara vesile olmaktan daha güzel ne olabilir

Yardımları bizzat takip eden, 13 yıldır Güney Afrika’da yaşayan, Güney Afrika’da Osmanlı mirası üzerine kaleme aldığı eserleri bulunan, Cape Town Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi Afrika Çalışmaları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Halim Gençoğlu çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’da bırakmış olduğu Türk İslam mirasının bugün hala yaşadığını görüyoruz diyen Gençoğlu şöyle konuştu:

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX
10 €
Yetimi Yetim Bırakma.
5031

Yetim Fonu Tek Seferlik

0

“16 Ocak’ta Ebubekir Efendi’nin Cape Town’a gelişinin 159. yıl dönümü olacak. Ebubekir Efendi (el Emcedi, el Hoşnavi) dört mezhep müftüsüdür. Seyittir aynı zamanda. Güney Afrika sömürgeciliği iliklerine kadar yaşamış bir ülke. Bunun izlerini görmek mümkün.

Bunun yanında başka izleri de burada görebiliyoruz. Ebubekir Efendi’nin Güney Afrika’da bıraktığı iz, bıraktığı kültür mirası bugün hala konuşuluyor. Ebubekir Efendi 159 yıl önce yanında 10 yaşlarındaki yiğeni Ömer Lütfi Efendi ile Erzurum’dan yola çıkar ve Güney Afrika’ya gelir. Hasene’nin pankartında onun ismini görenler bu Ebubekir Efendi bizim bildiğimiz kişi değil mi diye soruyorlar.

Yüzlerce yıl geçmesine rağmen bırakılan iz hala tanınıyor, biliniyor ve konuşuluyor.
Cape Town’a yaklaşık 60 km mesafede, Atlantis bölgesindeki yetimhanenin bulunduğu bölgedeyiz. Bölge fakir fukaranın yoğun olduğu bir bölge. Ebubekir Efendi’nin bırakmış olduğu İslam mirasından en fazla faydalanan çocuklar olmuştur. En fazla yardıma muhtaç kimseler de çocuklardır, bilhassa yetim çocuklar. Bu sebeple Ebubekir Efendi’yi anma programı çerçevesinde yetimlere yemek ikram etmek düşüncesi hasıl oldu.

Çalışmaları imam bir kardeşimizle birlikte yürütüyoruz. Güney Afrika’da şu an yaz tatili. Çocukların bir kısmı evlerinde. O çocukların evlerine yemek ikramını ulaştırıyoruz. Çok güzel şeyler oluyor burada. Patatesleri, soğanları yine çocuklarımız soyuyor.

Buralarda Kur’an okunması, fakirlere yemek dağıtılmasından çevredekiler de etkileniyor. Burada gözümün önünde yetim çocukların doyduğunu görmek insana müthiş huzur veriyor. Bu güzelliği görmek ve bu güzelliğin içerisinde olmak bizi ziyadesiyle mutlu ediyor.

Daha önce böyle büyük çaplı bir program yapılmamıştı. Hasene derneğinden ve bağışçılarından Allah razı olsun. Biz daha önce ramazan aylarında Ebubekir Efendi’yi anma programları çerçevesinde 100-200 kişilik yemek ikramlarımız olmuştu. Hasene derneğine bu konuda müteşekkirim. Böyle şeylere vesile olmaktan daha güzel birşey olamaz.”