fbpx

HASENE, NEPAL’E YARDIM ELİNİ UZATTI

Acil Yardım 27 Aralık 2023

Nepal’in Khalanga bölgesinde meydana gelen 4 Kasım 2023 tarihli 6,5 şiddetindeki depremde 200’den fazla kişi hayatını kaybederken, 1000’den fazla kişi de yaralandı. 15.000 ev ise hasar gördü ve birçok aile evsiz kaldı. Hasene gönüllüleri, bölgeye ulaştırdıkları yardımları etkin bir şekilde dağıtarak, depremzedelerin acil ihtiyaçlarını karşıladı.

HASENE NEPAL’DE
Deprem sonrası Acil Yardım Hareketi

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX


Temel İhtiyaçlar İçin Kumanyalar Dağıtıldı
Nepal depreminin ardından Rhein Neckar Saar Bölge Temsilcisi Ersun Emekçi ve Kuzey Ruhr Bölge Temsilcisi Celalettin Ateş koordinasyonundaki ekip, hızla harekete geçerek ilk yardım dağıtımlarını gerçekleştirdi. İlk etapta 180 deprem mağduruna yönelik hazırlanan yardım paketleri içinde battaniye, yatak ve kumanya hazır bulundu.
Kumanya paketlerinin içerisinde 25 kg pirinç, tuz, mercimek, sıvı yağ ve un gibi temel ihtiyaç malzemeleri de yer aldı.

Ayrıca, Hasene gönüllüleri tarafından bölgeye ulaştırılan ek yardım, 1500 battaniye, 1500 kumanya ve 1500 yatak da ihtiyaç sahiplerine verildi. Bu ek yardımların dağıtımı, acil ihtiyaç sahiplerine ilk etapta ulaştırılarak destek sağlandı.


Dayanışma İle Hareket Edildi

80 bin nüfuslu Khalanga bölgesindeki yerleşim yerleri oldukça dağınık bir yapıya sahipti. Ayrıca depremle birlikte heyelan oluşması nedeniyle acil yardım kapsamında ithiyaç sahiplerinin isabetli olarak tespit edilmesi için belediye ve yerel kurumlarla birlikte hareket edildi. Böylece hızlı, etkin ve yerinde çalışma ile dağıtımlar gerçekleştirilmiş oldu.

  Nepal halkı ve uluslararası toplum, bu zorlu zamanlarda depremzedelere destek olmak amacıyla yardımlarını sürdürmekte ve bölgedeki iyileşme sürecine katkıda bulunmaktadır.