fbpx

KATARAKT AMELİYATLARININ BİR YENİ ADRESİ: NİJER

hasene 1 Ocak 2024

Nijer’in göz sağlığı alanındaki çabaları, ücretsiz katarakt ameliyatlarıyla taçlandı. Nijer Sağlık Bakanlığı Ulusal Göz Sağlığı Programı (PNSO) ve Hasene’nin destekleriyle kataraktla mücadele için büyük bir adım daha atıldı.


15 Bini Aşkın Kişi Muayene Edildi
Proje ile yeniden görme şansı verilen olan ameliyatlarda özellikle kör olma riski altındaki kişilerin umut kapısı olmayı hedeflendi. Nijer halkının göz sağlığına odaklanan bu kampanya, kataraktın neden olduğu görme kaybını geri çevirme çabasında önemli bir adım olarak görülüyor.
Gözlerinin tekrar açılmasını ve hayata dair birçok imkanın geri kazanılmasını sağlayacak olan bu ameliyatlar, Nijer’in göz sağlığı alanındaki önemli adımlarından biri olarak kayda geçti.

1034 Kişi Ameliyata Uygun Bulundu
Nijer Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan programa göre, katarakt ameliyatları Tanout, Damagaram, ve Diffa bölgelerinde gerçekleşti. 
Hasene ortaklığı ile tamamı yerel doktorlardan oluşan ekip ile birlikte 2 bin 201 kişiye katarakt teşhisi konuldu. Ameliyata uygunluk durumunu da inceleyen doktorlar, 1034 kişinin ameliyat olabileceğine karar verdi. Hastalar, katarakt ameliyatına alınarak sağlıklarına kavuşmuş oldu. 

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Göz sağlığına verilen değer ve halk sağlığı alanında atılan adımlarla birlikte, Nijer’de yaşayan insanların yaşam kalitesini artırmaya yönelik önemli bir adım olarak öne çıktı.