fbpx

BASIN AÇIKLAMASI

almanya 18 Ocak 2024

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Ali Mete ve insani yardım derneği Hasene International Başkanı Bekir Altaş, Federal Hükûmet’in kalkınma yardım fonlarında yapmayı planladığı kesinti münasebetiyle bir açıklama yaptılar. Açıklamada, “Bir yandan kalkınma yardım fonlarında kesinti yapmak, diğer yandan da mülteci sayısının azalmasını beklemek siyasi dar görüşlülükten başka bir şey değildir.” denildi.


IGMG Genel Sekreteri Ali Mete: “Açlık çeken insanların sayısı dünya çapında sürekli artıyor. Kaynakları adil bir şekilde dağıtmakta ve dünyanın dört bir yanında insanca bir yaşamı mümkün kılmakta küresel toplum başarısız kalıyor. Hâlihazırdaki durum oldukça kritik. Artan çatışmalar ve doğal afetler nedeniyle giderek daha fazla insan evlerini terk ediyor, barış içinde ve onurlu bir yaşam arayışı uğruna hayatlarını tehlikeye atan yolculuklara çıkıyorlar.

Alman Hükûmeti’nin kalkınma iş birliğinde yapmayı planladığı kesintiler, sadece yoksulluktan etkilenenler için bir yıkım anlamına gelmiyor. Büyük bir ekonomiye sahip bir ülke olarak Almanya, diğer ülkeler için de olabilecek en kötü örneği teşkil ediyor. Dünyada artan acılar karşısında yardım fonlarını artırmak gerekirken, bunun yerine fonlarda kesintiye gidiliyor.”

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Almanya’nın, ekonomik gelirinin en az yüzde 0,7’sini kalkınma iş birliği için harcama konusunda uluslararası düzeyde kabul edilmiş bir hedefi var. Bu kesinti bu anlaşmanın ihlali anlamına geliyor. Bir önceki yıla kıyasla yaklaşık 1,5 milyar avro daha az yardım parası söz konusu olacak.

Hasene Başkanı Bekir Altaş: “Kalkınma iş birliğindeki kesintiler siyasi açıdan dar görüşlülük anlamına da geliyor. İnsanlara hiçbir umut sunmazsanız, daha iyi bir yaşama olan umutlarını ellerinden almış olursunuz. Umudu olmayanlar yola çıkacak ve şanslarını başka yerlerde arayacaklardır. Hasene International olarak dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteriyor, sahadaki duruma yakından şahitlik ediyor, mağdurlarla konuşuyor ve kaçmanın çoğu insan için genellikle son seçenek olduğunu tecrübelerimizden biliyoruz. İnsanlar ancak başka bir çıkış yolu kalmamışsa hayatlarını tehdit eden kaçış yollarına düşmeyi seçiyorlar. Bir yandan yardım fonlarında kesinti yaparken diğer yandan mülteci sayısını azaltmaya çalışmak ileri görüşlü bir politika değil.”