fbpx

HASENE, NEPAL’DE ARAKANLI MÜSLÜMANLARIN YANINDA

Arakan 28 Mayıs 2024

 Hasene’nin Almanya Kuzey Ren Vestfalya (NRW) eyaletinden gelen 8 kişilik ekibi, Nepal’in Kathmandu bölgesinde Arakanlı Müslümanlara yönelik kapsamlı bir yardım çalışması gerçekleştirdi. 

Proje kapsamında, 210 aile ve toplamda 550 kişiye ulaşan ekip, çeşitli faaliyetler yürütüyor. Zekât dağıtımı, sağlık kontrolleri ve derneğin kuruluşu için resmi görüşmeler gerçekleştiren ekip, Arakanlı Müslümanların yaşam koşullarını iyileştirmeyi hedefliyor.

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Projede 2 doktor, 1 imam, 1 avukat, 1 kameraman ve 2 zekât müşahidi yer alırken yerel partner kuruluşla iş birliği içinde 3 yardımcı, 2 hemşire ve 1 doktor da projeye destek veriyor. Hasene gönüllüleri, sağlık kontrolleriyle mültecilerin sağlık durumlarını yakından takip ederken, zekât dağıtımı ile de ihtiyaç sahibi ailelere maddi destek sağlıyor. Ayrıca, derneğin kuruluşuna yönelik resmî görüşmeler yaparak, uzun vadeli yardım faaliyetlerinin sürdürülebilirliği için adımlar atıyor.

Hasene Nepal sorumlusu Ersun Emekçi bu tür projelerin, hem ihtiyaç sahiplerine doğrudan yardım ulaştırmada hem de toplumsal dayanışmayı güçlendirmede büyük öneme sahip olduğunu belirtti.
Öte yandan Nepal’deki bu yardım çalışma derneğin küresel yardımlaşma ve dayanışma misyonunun somut bir örneği olarak öne çıkıyor.

Kurban Kampanyası Çağrısı
Hasene’nin 2024 yılı için devam eden eden kurban kampanyası için de bir çağrı geldi. Emekçi, devam eden kampanya için bağışçılara seslendi ve “Emenetleriniz ihtiyaç sahiplerine teslim edilecek” dedi.