fbpx

Zekât Fitre Kampanyası ile 140 projeyi destekliyoruz

Zekat 27 Nisan 2021

Hasene Derneği ramazan ayı öncesinde başlayan ve tamamlanan Kumanya Kampanyası’nın ardından Zekât Fitre Kampanyası ile çalışmalarını yürütüyor. Dernek başkanı Mesud Gülbahar ile Kumanya Kampanyası’nı ve zekât fitre çalışmalarını konuştuk.

Kumanya Kampanyası nasıl geçti?

Ramazan ayı öncesi mazlum ve mağdurların sofralarına katkı yapmayı amaçlayan Kumanya Kampanyamızı başarılı bir şekilde tamamladık. Destek veren tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyorum. Topladığımız kumanya yardımlarını 66 ülkede yüz binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırdık. Kampanyada hedeflerimizi geçince, 58 olarak planladığımız ülke sayısını da 66’ya çıkardık. Tabii kampanya ile yalnızca kumanya dağıtmadık.

HASENE International e. V.

Kreissparkasse Köln
IBAN: DE80 3705 0299 0149 2890 54
BIC: COKSDE33XXX

Yıl boyu desteklediğimiz kimi çalışmaları da bu kampanya aracılığı ile destekliyoruz. Türkiye’de ve Bosna Hersek’teki aşevlerimiz ramazan ayında olduğu gibi, yılın diğer ay ve günlerinde ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek dağıtmaya devam ediyor. Şanlıurfa Akçakale’de bulunan mobil fırınımızda günlük çıkan 7 bin ekmeği muhtaçlara dağıtıyoruz. Öğrencilere gıda desteği şeklinde katkı sağlanmış oluyor.

Avrupa’da birçok camimizde mültecilere dönük hazır iftar paketi dağıtımı yapılıyor ve Afrika’da yetimhanelerimizin olduğu yerlerde iftar sofraları kuruluyor. Neslimizin mazlum ve mağdur coğrafyalardaki mağduriyeti anlayıp, desteklerinin devam etmesi için yine bu kampanya ile eğitime katkı payı şeklinde desteklerimiz oluyor.

10 €
Mazlum ve Mağdurlar icin El Ele
5032

Zekat

Zekât fitre çalışmaları bağlamında şu an neler yapıyorsunuz?

Bazı ülkelere Kumanya Kampanyası için gönderdiğimiz gözlemcilerimizle birlikte zekât müşahidi olarak görev yapan gözlemcilerimiz gitti. Bir tarafta kumanya dağıtımları yapılırken, diğer tarafta zekât çalışmaları noktasında bize gelen müracaatların takibi yapıldı. Bu ülkeler Bosna Hersek, Kamerun, Ürdün, Lübnan ve Mali. Bangladeş ve Pakistan’a önümüzdeki günlerde yine zekât müşahitlerimizi göndereceğiz.

Bangladeş’te 33 proje, Bosna Hersek’te 4 proje, Kamerun’da 9 proje, Ürdün’de 21-22 proje, Lübnan’da 28 proje, Mali’de 10 proje ve Pakistan’da 34 proje olmak üzere toplam 140 proje ilk aşamada Zekât Fitre Kampanyası ile desteklenmiş olacak ve projeler daha da artacak.

140 projenin birçoğu başlatıldı, ramazan ayının sonunda gidecek zekât müşahitlerimiz yardımların yerine ulaşmasını denetleyecekler. Ayrıca burslarla öğrencileri destekliyoruz. Eğitim kurumlarımızın varlıklarını sürdürmesi için desteklerimiz oluyor.

Zekât çalışmaları kapsamında bahsettiğiniz ülkelerde ne tür çalışmalar yapıldı/yapılıyor?

Bazı ülkelerde ameliyatlar gerçekleştireceğiz. İnsan sağlıklı değilse çalışamaz. Çalışamadığı sürece kendi iaşesini temin edemez. Bangladeş ve Bosna Hersek’te ameliyatlar gerçekleştireceğiz. Bangladeş’te yine bakkal malzemesi desteği verilecek. Ve bu insanlar ticaret yaparak geçimlerini sağlayacak. Bazı ülkelerde ihtiyaç sahiplerinin geçimlerini sağlayabilmesi için bakkal, giyim mağazası ve atölye açılmasına katkı sağlıyoruz.

Bir başka ülkede tekne vererek insanların balık tutmak suretiyle geçimlerini sağlamasına katkı sunmuş olacağız. Dikiş makinesi dağıtımı, ev onarımı, ilaç desteği, etinden ve sütünden istifade edilecek hayvanların dağıtımı gibi yardımları yapmanın yanı sıra mesleki yönden desteğe ihtiyacı olanlara destek vermiş olacağız. Bize ilgili ülkelerdeki partner kurumlarımız tarafından bildirilen bu gibi ihtiyaçlara zekât çalışmalarımızla destek sağlıyoruz. İlerde zekât destekleri ile büyük meyve tarlaları oluşturarak, ihtiyaç sahiplerinin tarımla geçimlerini sağlayacağız.

13 €
5012

Fidye

0

Zekât fitre çalışmaları ile neyi amaçlıyorsunuz?

Kumanya Kampanyası ile gıda ulaştırıyoruz, zekât çalışması ile ihtiyaç sahiplerini kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destekliyoruz. Zekât vermek suretiyle verdiğimiz kişiyi ayağa kaldırabiliyorsak, istihdam oluşturabiliyorsak, kişi artık kendi geçimini sağlar hâle gelebiliyorsa zekât amacına ulaşmış demektir. Zekât ile daha kalıcı etki oluşturmaya çalışıyoruz.

Bu katkı ile evine ekmek götüren babanın, ev bütçesine katkı sağlayan annenin dualarını almış oluyoruz ki bu bizim için çok önemli.

Zekât Fitre Kampanyası’na Onlin Bağış sayfası üzerinden yardımlar ulaştırılabilir.

Zekât ve fitrelerinizi www.hasene.org/zekat-hesaplamasi/ adresinden hesaplayabilirsiniz.